Anasayfa » Gelibolu » Gelibolu Mutfagi

GELIBOLU MUTFAGI


 
 
GELIBOLU MUTFAGI

SARDALYA KEBABI


Asil adi bokluca kebaptir. Sardalye baligi hiç temizlenmeden, denizden çiktigi gibi, kömür üzerinde pisirilmektedir. Baligin içi yenirken temizlenir. Gelibolu'nun en meshur yemegidir.

  

PEYNIR HELVASI

Malzemeler

1 Kg.  Tuzsuz Beyaz  Peynir, 200 gr Un, 300 gr Seker

( Sekerin miktari istege bagli olarak degistirilebilir ) 


Gelibolu'nun tarihi peynir helvasi keçi - koyun sütünden karisik olarak 35 dereceye kadar isitilan süt, peynir mayisi ile mayalanir, 1 saat sonra maya tutan peynir rendeleye atilir ve süzülür. Kivama gelen peynir tencere içerisinde ufalanir. Hafif atese konur, karistirilir. Erimeye dönüp kaynamaya basladigi zaman un ilave edilip pisirilir. Olusan pismis hamura seker karistirilarak ilave edilir. Helvamiz bu asamadan sonra servise hazirdir

  

GELIBOLU LOKUMU

Mayali hamurdan yapilmaktadir. Ispanakli, kiymali, peynirli ve bol soganli çesitleri vardir.

  

SÜT TARHANASI

Bugday, bulgur haline getirilir, sütle hamur yapilarak kurutulur. Börek, pilav ve mantiya ayri bir lezzet katar.

  

SIMIT LOKUMU

Nohut mayasindan hazirlanan hamur, maya tutuncaya kadar bekletilir. Daha sonra firin atesinde pisirilir

  

TAVUKLU MANTI

Bilinen bohça mantiya, tavuk veya hindi gibi yagli kümes hayvanlarinin etinin eklenmesiyle yapilir.Suda haslama yerine tepsiye dizilerekfirinda kizartilir. Pistikten sonra üzerine tavuk suyu dökülür vekizarmis tavuk parçalari ile servis edilir. Sos olarak, tercihe göre ilaveler yapilabilir

AKITMA

Boza kivamindaki mayali hamur, hafifi yaglanmis toprak saçlara ince olarak dökülür, aralarina tavuk eti konur ve üzerine tavuk suyu dökülür.

TARAK PILAVI

Üç tarafi denizle çevrili ilçemizde mutfaklarimizin ana yemegi balik ve deniz ürünleridir. Deniz taragi, pirinçle pilav yapilir. Limon sikilarak ve tuz ilavesiyle afiyetle yenir.

TUZLU BALIK

Taze sardalye veya kolyoz baligi, temizlenerek, bir sira kaya tuzu, bir sira balik gelecek sekilde bir kaba dizilir. Baliklarin birbirine degmemesine itina gösterilmelidir. Tuz da pisen baliklar bir ay içinde yenmeye hazir hale gelir. Tuzlu baligin servisi genellikle, bir gün önceden sirkeye yatirilarak yapilir. Sofralarin aranilan soguk mezelerindendir.

LAKERDA

Torik, palamut gibi büyük baliklar, bas ve kuyruklari çikarilarak 3 saat tatli suda bekletilir. Daha sonra üçe bölünen baliklarin içi temizlenerek; bir kaba önce ince tuz, sonra balik seklinde dizilir ve en üstü yine tuz ile örtülür. Üzerine bir agirlik konur. Bir hafta sonra içinde biriken sivi bosaltilir ve yerine ince tuzun suda eritilmesiyle elde edilen sivi dökülür. Bir ay sonra lakerda olmustur. Lakerda servisten saat önce kabindan çikarilarak Tatli suda bekletilir, zeytinyagi ve limonla servisi yapilir.

BALIK ÇORBASI

Kirlangiç, çarpan, iskorpit, mezgit, dülger gibi beyaz etli baliklardan yapilir. Önce bir kabin içinde etleri dagilmadan haslanan baliklar süzülerek ayrilir. Suyuna patates, sogan maydanoz, havuç gibi sebzeler ve pirinç ilavesiyle çorba hazirlanir. Istendigi takdirde süzülerek ayrilan baliklarin kilçiklarinin çikarilmasi kaydiyla çorbaya ilave edeler. Terbiye hazirlanir ve katilir. Çorba servise hazirdir.