Anasayfa » Haberler » Güncel Haberler

SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI TOPLANTISI


 
 

İlçe Kaymakamlığının düzenlendiği Gelibolu’nun sorunları ve çözüm yolları konulu toplantı, öğretmenevinde gerçekleştirildi. Kaymakam Namık Kemal Nazlı,“ Birlik ve beraberlik duygusu bir kokomotif gibidir, biz bu lokomotifi oluşturursak vagonlar kendiliğinden arkadan eklenir, gelir” diyerek bitirdiği toplantıda şehrimizin sorunları, çözüm yolları ve öneriler masaya yatırıldı. Toplantıdan Gelibolu için çözüm üretme konusunda katılanların tam desteğini verdiği iş birliği kararı çıktı.

Gelibolu’nun sorunlarının kalkınmasının ve gelişmesinin çözüm yollarının arandığı, İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı başkanlığında yapılan toplantıya, Belediye Başkanımız Mimar M.Mustafa Özacar, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Üstün, Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, Evreşe Belediye Başkanı Dr.Ali Kamil Soyuak, İl Genel Meclis Üyeleri Bülent İşleyen, Alaaddin Açar, Hasan Babadağlı, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yr. Doç. Dr. Sabri Haluk Erdem daire amirleri, siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve oda temsilcileri katıldı.

Yapılmakta olan toplantının sebep ve amacını örneklerle katılımcılara anlatan Kaymakam Nazlı, istişarenin önemini vurgulayarak; ”Bizler bu şehrin eşrafıyız, eşraf olmanın toplumsal önemi çok büyüktür amao kişilere yüklediği bazı mesuliyetlerde vardır. Ben buraya geleli 4 ay oldu. İnsanlarımız tek tek ele alındığında çok samimi ve duyarlı insanlar. Fakat maalesef genelde öne çıkan tespitimde birlik ve beraberliğin sağlanamamış olduğudur. Bu konuda yanılmış olmayı çok istiyorum ama ilk algılamam maalesef bu yöndedir. Eğer bu düşünce dağınıklılığımızı yeniden toparlayıp oluşturacağımız ortak aklımızı eyleme geçire bilirsek, çok şeyin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Gelibolu sadece ülkemizde değil, dünya çapında tanınan bir beldedir. Türkiye’nin ilk toprağıdır ve büyük olaylara, farklı kültürlere tanıklık etmiş bir şehirdir. Bu özellikleri ile Gelibolu sıradan bir kent değil, İstanbul, Bursa, Urfa, Edirne gibi önemli bir kültür başkentidir. Gelibolu da beton yığınları arasında sadrazamlar da var, paşalarda var, alimlerde var, Kaptan-ı Deryalarda var, bütün bunları iyi bir tanıtımla ülkemizde duyurmak ve ilçemizi turizmin çekim alanlarından birisi haline getirmektir” dedi.İlçe için öncelikle çözüm yollarından örnekler veren Kaymakam Nazlı, özellikle tarımsal alanda verimin arttırılması için arazilerin tapulaştırılması ve ıslahı çalışmalarının hemen başlatılmasının önemini vurgulayarak, tüm kamu kurumlarını, belediye başkanlarını, muhtarları ve sivil toplum örgütlerini bu konuda katkı sağlamaya davet etti.

Gelibolu’nun sosyal hayatı ilgili de düşüncelerini ifade eden kaymakam Nazlı, ”Neden dalma okulumuz yok, sörf ve yalken neden aktif olmasın” dedi,“Bizler orkestra şefleri gibiyiz” diyerek mülki idarecileri ve sivil toplum örgütlerini alternatif turizm dallarında etkili olmaya davet etti.

Toplantının ikinci konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ayhan VERAL Gelibolu’nun sorunlarını beş ana başlığı altında topladıklarını ifade ederek, bunların Gelibolu’nun master planı, liman ve marina, tarım arazilerinin ıslahı, Gelibolu turizminin ortak bir birimde toplanması, İnanç turizminden azami istifa edebilmek için yapılması gerekenler olarak sınıflandırdı. Bu konularda kamu kurumlarının ve belediyenin gayret göstermesini, yapılacak çalışmalarda oda olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Tersane müdürü Hüseyin Akalın ise tarihi zenginliğe sahip bir belde olan kentimizin çeşitli nedenlerle tarihi değerlerini kaybettiğini ileri sürerken buna birde tanıtım eksikliğinin eklenmesi ile turizimden hak ettiğini alamadığını vurguladı. Emekli bir denizci olarak dalış okulu , sörf ve yelken kuruluşlarına destek bularak yardımcı olabileceğini belirtti. Tersane müdürü Akalın konuşmasında “Deniz, deniz, deniz” diyerek denizin iyi kullanılmasını ve bu doğal imkandan azami istifade edilmesini istedi. Turizm işletmecisi Suat Bekyar da,aynı konuda yaşanan sorunları örnekleyerek çözüm yolları önerirken, İstanbul’da yapılan EMİTT fuarına katılmanın tanıtım için yararlı olduğunu savundu.

Toplantıda CHP İl Genel Meclis Üyesi Bülent İşleyen, tanıtım eksikliğine vurgu yaparak ilçe dışında Gelibolulular olarak örgütlenilmediğini, İstanbul da var olan Gelibolulular derneği ile de iş birliğine gidememenin üzerinde durdu. Sanayi Sitesi Başkanı Tamer Altunay’ın alt yapı eksikliği ile ilgili sorunları ifade ettiği kısa konuşmasının ardından söz alan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yr. Doç. Dr. Sabri Haluk Erdem. İlçemizde ki en önemli sorunların başındadiyalogsuzluk geldiğini ifade ederek, kentin 18 Mart Üniversitesi’nden proje bazında yeterince istifade edememesinin büyük bir kayıp olduğunu belirtti.

Toplantının son konuşmasını yapan Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, İlçenin sorunları ve çözüm yolları üzerinde katılımcılara önemli bilgiler sundu. Gelibolu şehir merkezinin sorunları ile Gelibolu ilçe yönetim sınırları içinde ki kalan alanı birbirinden ayıran başkan Özacar, öncelikle ilçe çapında en büyük gereksinimin su olduğunu belirterek “ Su hayattır, suyun olmadığı yerde hayatta olmaz. İşte onun için insanoğlu var olduğu günden bu yana yerleşim alanlarını hep su kaynaklarının etrafında kurmuştur. İlçemizin tüm belde ve köylerinin su sorunun çözümünü bekleyen öncelikli hedeflerimizden biri hatta birincisi olmalıdır. Resmi adıyla Gökbüet (Çokal) barajının yapımı devam ediyor. Ama 82 km’lik kanalların ihale edilmesi lazım. Bu yıl baraja ayrılan para ise 8 milyon TL’dir. Bununla ihale olunur mu? Ama mutlaka bu barajın bitmesi ve suyun halkımızın hizmetine verilmesi lazım. İlçe merkezi bazında da maalesef en önemli sorunumuz su meselesi olmuştur. Biz göreve gelmeden önce halkımıza birçok vaadimiz vardı. Fakat göreve gelince, kucağımızda çok büyük bir su sorunu bulduk. Bunun böyle olacağını hiç tahmin bile edemezdik. Ama biz mazeret değil, çözüm üretmeye geldik. Halkımıza vaat ettiğimiz bütün projelerimizi geriye öteleyerek halkımıza sağlıklı su ulaştırmaya yöneldik. Belediye olanaklarımızın çok üzerinde maliyet gerektiren su sorununu kendi imkanlarımızla büyük kısmını çözmüş bulunuyoruz. Şu anda halkımıza filtre edilmemiş bir damla su verilmemektedir. Şehrimizin turizmle ilgili en önemli sorunlarından biriside wc sıkıntısıdır. Sabahleyin şehrimize gelen insanların ilk aradığı wc ve lavabo oluyor. Oysa birkaç noktada kırık dökük birkaç bölümlü wc’nin dışında böyle bir imkanın olmadığını gördük. Bayraklı Baba, Yazıcızadeler, Hallac-ı Mansur ve Saruca Paşa gibi tarihi mekanların arasına çağdaş bir wc yaptık, kendimizi yargı önünde bulduk. Fakat ne olursa olsun bu gereksinimi duyulan diğer mahaller de wc ve lavabo yapımına devam edeceğiz. Şehrimizin su ve kanalizasyon gibi altyapının sorunsuz hale getirilebilmesi için 15 milyon euro ya ihtiyaç var. Bunu aşmak için çareler üretmek zorundayız. İskele meydanı bizim ilçe merkezimizdir. Sosyal aktivite merkezimizdir. Bugüne kadar şehrin içine dağıtılmış derme çatma barakalar ve binalarda hizmet veren belediyemizin hizmet birimlerini yeni bir kompleks haline getirmek için çalışmalar başlattık. O birimleri bir araya toplayıp kontrol edile bilir ve çağdaş çalışma koşullarına birimlerimizi kavuştururken, bugünkü fen işleri binamızın bulunduğu yere iskele ve liman hizmetlerini taşıyarak, bugünkü iskele meydanını sosyal aktivite merkezi haline getireceğiz” dedi.

Toplantı gündeminin sonunda İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Üstün, mobese kameralarının konumu ile ilgili bilgi verdi. Üstün, maliyetin yarısının ilçemiz mensuplarının karşılaması halinde ilçemizdeki can ve mal güvenliğinin 16 noktadan 49 kamera ile kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

Üç saat süren toplantı süresince ilçemizin sorunları ve çözüm yolları bütün detayları ile masaya yatırıldı ve çözüm için gerekli dayanışma ve işbirliği yapılmasında mutabakat sağlandı.