Anasayfa » Haberler » Güncel Haberler

ORTAKÖYLÜLER 74 YIL SONRA ‘ORTAKÖY’DE BULUŞTU


 
 

74 yıl önce, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nın bulunduğu yerde bulunan Ortaköy isimli köyden buranın askeri bölge ilan edilerek kamulaştırılması sonucu ayrılan köylülerin aileleri 18’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nın organizasyonu ile bir araya geldiler. 18’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopçave askeri erkan tarafından karşılanan Ortaköylüler, kışla içinde yeniden düzenlenen Balkan Şehitliği ve köy mezarlığını ziyaret ettiler.

18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nca düzenlenen program, protokol üyeleri ve Ortaköylüler adına76 yaşındaki Hüseyin Taş tarafından şehitliğe çelenklerin sunulması ile başladı.

Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Protokol tarafından şeref defterine günün anlam ve önemini belirten yazıların yazılmasının ardından, İstihkam Yüzbaşı Ahmet Sami Erdoğan tarafından Ortaköy’ün tarihçesi okundu. Tarihçede, "Gelibolu Yarımadası antik dönemlerden beri daima insanoğlunun ilgisini çekmiş ve ülkelerin kaderini etkileyen olaylara sahne olmuştur. Bölge doğası gereği Asya'yı Avrupa'ya, Avrupa'yı da Asya'ya bağlayan bir geçittir. Bu nedenle tarih süresince bölgede sayısız olaylar, göçler ve savaşlar olmuştur. Tugayın sınırları içerisinde bulunan Ortaköy Şehitliği’nde, Balkan Harbinde Hurşit Paşa Kolordusu’nun taarruzu sırasında düşman tarafından açılan ateş neticesinde şehit olan 200 askerin gömülü olduğu bilinmektedir" dendi.

Bu konuşmanın ardından, 1937 yılına kadar köy statüsünde olan Ortaköy'de bulunan köy mezarlığı ve şehitliği Ortaköylüler tarafından gezilerek ziyaret edildi ve dualar okundu. Köy mezarlğını ve şehitleri ziyaret eden 76 yaşındaki Hüseyin Taş, "Buranın köy olmaktan çıkmasının ardından buraya ikinci gelişim. Çok duygulandım. Bize bu duyguları yaşatan komutanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Duaların ardından şehitliğe hatıra olarak 108 adet fıstık çamı dikildi. Daha sonra hatıra fotoğrafı çekildi. Program, birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından sona erdi.

   Facebook'ta Paylaş