Anasayfa » Haberler » Duyurular

ASANSÖR BULUNAN BİNA SORUMLULARININ DİKKATİNE


 
 

24.06.2015 Tarih ve 29396 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör İşletme ,  Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 1. Fıkrasında : ‘’ Bina sorumlusu asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda 1 kez bakımının ve yılda 1 kez periyodik kontrolünün yaptırmaktan , bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur.’’ denilmektedir. Ayrıca aynı yönetmeliğinin 24. Maddesinin 4. Fıkrasında ‘’ Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen veya periyodik kontrol neticesinde güvensiz olduğu tespit edilmesine rağmen güvenli hale getirilmeyen asansör , periyodik kontrolü yapılmayan asansör , periyodik kontrolü yapılıncaya kadar  veya güvenli hale getirilinceye kadar ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir .’’ hükmü bulunmaktadır.

Bu sebeple sayın bina sorumluları ve apartman yöneticileri insan can ve mal güvenliği acısından kırmızı etiketli asansörlerin ve yıllık bakımları yapılmayan asansörlerin yıllık periyodik ve takip kontrol faaliyetlerini zamanında yaptırarak güvenli hale getirmeleri gerekmektedir.            

Binanızda ki asansörlerin yıllık periyodik kontrolleri için UDEM Uluslar Arası Belgelendirme Eğitim Merkezi San. ve Tic. Ltd. Şti. veya Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda bulunan sanayi ürünlerine ilişkin ihbar ve şikayetlerin Türkiye’nin her yerinden doğrudan ilgili birimlere yapılabilmesini sağlayan Alo 130 Ürün Güvenliği İhbar ve Şikayet Hattı aktif olarak hizmet veriyor. Alo 130 hattı üzerinden binanızda ki mevcut asansörlerinizden rahatsız olduğunuz durumları bildirebilirsiniz.

Bina sorumlularına ve apartman sakinlerine ilanen duyurulur.