Anasayfa » Haberler » Duyurular

ASANSÖR BULUNAN BINA SORUMLULARININ DIKKATINE


 
 

ASANSÖR BULUNAN BINA SORUMLULARININ DIKKATINE! 

Asansörler , günlük hayatimizin vazgeçilmez parçasi haline gelmis ürünlerden biridir.

Asansörlerin insan sagligina, can ve mal güvenligine zarar vermeden kullanilabilmesi için; mevzuatina uygun olarak monte edilmesi, etiketlenmesi,uygunlugunun belgelendirilmesi, bakimlarinin ve yillik kontrollerinin zamaninda ve dogru olarak yapilmasi gerekmektedir.

24.06.2015 Tarih ve 29396 Sayili Resmi Gazete’de yayinlanan Asansör Isletme , Bakim ve Periyodik Kontrol Yönetmenliginin 15. Maddesinin 1. Fikrasinda : ‘’ Bina sorumlusu asansörün güvenli bir sekilde çalismasini saglamak üzere ayda 1 kez bakiminin ve yilda 1 kez Periyodik kontrolünün yaptirmaktan , bakim ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur. ‘’ denilmektedir. Ayrica ayni Yönetmenliginin 24. maddesinin 4. Fikrasinda ‘’ Bina Sorumlusunca Periyodik Kontrolüne izin verilmeyen veya Periyodik Kontrol neticesinde güvensiz oldugu tespit edilmesine ragmen güvenli hale getirilmeyen asansör , periyodik kontrolü yapilmayan asansör , periyodik kontrolü yapilincaya kadar veya güvenli hale getirilinceye kadar ilgili idare tarafindan mühürlenerek hizmetten men edilir .‘’ hükmü bulunmaktadir.

Bu kapsamda 23.04.2015 tarihli ve 29335 sayili Resmi Gazetede yayimlanan 6645 sayili ‘’ Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu ve 24.06.2015 tarih ve 29396 sayili Resmi Gazetede yayimlanan Asansör Isletme , Bakim ve Periyodik Kontrol Yönetmenligi Asansör Periyodik Kontrolleri için Yetkilendirilecek  A  tipi Muayene Kuruluslarina Dair Teblig ( SGM : 2015/24 ) tarih ve 29417 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge girmistir.

Söz Konusu Yönetmelik ve Teblig ile :

1.Asansörlerin bakim ve periyodik kontrol esaslari yeniden düzenlenerek, belediyelere ve il özel idarelerine hizmete sunulacak olan asansörlerin tescil islemlerini gerçeklestirmek ve ilgili teknik mevzuat çerçevesinde yillik periyodik kontrollerini yapmak ya da yetkilendirilmis muayene kuruluslari araciligiyla yaptirmak, gerekli hâllerde asansörleri hizmet disi birakmak gibi asansörlerin güvenli bir sekilde kullanilmasini yakindan etkileyecek sorumluluklar getirilmistir.

2.Asansörlerde yasanan kazalari en aza indirmek için, bina yöneticilerine 634 sayili Kat Mülkiyeti Kanununda yapilan degisikliklere dayanilarak, binada bulunan asansörlerin güvenli bir sekilde isletilmesinin saglanmasi amaciyla aylik bakimlari ile yillik periyodik kontrollerinin ilgili teknik düzenlemelere uygun sekilde yaptirilmasi ve bu islemlere iliskin ücretlerin ödenmesi ile engellilerin erisebilirligi için asansörün sürekli olarak çalistirilmasini saglama sorumlulugu getirilmistir.

3.Yillik periyodik kontrol faaliyetini yürütmekte olan muayene kuruluslarinin yetki ve sorumluklari yeniden belirlenmis, bu kuruluslarin faaliyetlerini saglikli bir sekilde gerçeklestirip gerçeklestirmedigine iliskin Bakanlik denetim mekanizmalari olusturulmustur.

4.Bugüne kadar Belediyeler ile A tipi muayene kuruluslari tarafindan belirlenmekte olan periyodik kontrol ücretlerinin, alt ve üst sinirlari Bakanligimizca belirlenerek anilan Teblig ile kamuoyuna ilan edilmistir.

5.Gerçeklestirilecek yillik periyodik kontrol faaliyeti sonucunda kullaniminin güvenli olmadigi tespit edilen ve kirmizi etiket alan asansörlerin eksiklikleri giderilinceye kadar ilgili idareler tarafindan (belediye veya il özel idaresi) hizmetten men edilmesi ve kullaniminin engellenmesi için gerekli mekanizmalar olusturulmustur.

Bu sebeple sayin bina sorumlulari ve apartman yöneticileri insan can ve mal güvenligi acisindan kirmizi etiketli asansörlerin ve yillik periyodik kontrolleri yapilmayan asansörlerin yillik periyodik ve takip kontrol faaliyetlerini zamaninda yaptirarak güvenli hale getirmeleri gerekmektedir.

Binaniz ki asansörlerin yillik periyodik kontrolleri için AYK Teknik Muayene Hizmetleri Anonim  sirketi Tel No : 0288 212 1040 veya Belediyemiz Imar ve Sehircilik Müdürlügü'ne basvurularini yapabilirler.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Sorumlulugunda bulunan sanayi ürünlerine iliskin ihbar ve sikayetlerin Türkiye’nin her yerinden dogrudan ilgili birimlere yapilabilmesini saglayan Alo 130 Ürün Güvenligi Ihbar ve Sikayet Hatti aktif olarak hizmet veriyor. Alo 130 hatti üzerinden binanizdaki mevcut asansörlerinizden rahatsiz oldugunuz durumlari bildirebilirsiniz.

Bina sorumlularina ve apartman sakinlerine ilanen duyurulur.

GELIBOLU BELEDIYESI IMAR VE SEHIRCILIK MÜDÜRLÜGÜ