Anasayfa » Haberler » Duyurular

NİKAH İŞLEMLERİ


 
 

EVLILIK BASVURUSU IÇIN GEREKLI EVRAKLAR

Eslerin müracaati birlikte yapmasi kaydiyla;

1-Nüfus Cüzdanlarinin asli

2-5 (Bes)’er adet fotograf

3-Ikametgah Belgesi ile Nikah Memurlugumuza basvuru yapmalari gerekmektedir.

NIKAH BASVURUSUNDA DIKKAT EDILECEK HUSUSLAR

Çiftlerden birinin Gelibolu Belediyesi sinirlari içerisinde ikametgâh etmesi gerekmektedir.

Nüfus Cüzdani

Müracaat sirasinda T.C. Kimlik numarali nüfus cüzdaninin asli ve arkali önlü fotokopileri getirilecektir. Resimsiz nüfus cüzdani kabul edilmeyecektir.

Vesikalik Resim (6'sar adet)

Resimler evlenme yönetmeligine uygun (basörtülü resimlerin alin ve çene açikta olmak sartiyla) renkli ve son 6 ay içinde çektirilmis olmasi gerekmektedir. Fotokopi resimler kabul edilmeyecektir.

Saglik Raporu

Evlendirme memurlugumuza yapilacak müracaat neticesinde, birimimizden verilecek onayli saglik raporu evraki ile bagli bulundugu Aile Hekimligine yönlendirilecektir.  Medeni Kanun’un 136. Maddesi geregi 1593 Sayili Umumi Hifzissihha Kanununun 123 ve 124. Maddelerinde belirtilen çiftlerin evlilige engel teskil edici bulasici hastaligi bulunmadigini gösterir kan testleri (Kan grubu, Hepatit-B-C, Frengi, AIDS) yaptirilarak rapor haline getirilecektir.

RESIT OLMAYANLAR

A) 17 yasini doldurmus erkek ya da kadin, anne, baba veya vasi izni ile evlenebilir. (Müracaat esnasinda, yasal temsilcinin izni bölümüne anne, baba veya vasinin imzasi ile adi soyadi yazilarak imzalanir. Anne veya babadan biri ölmüs ise ölümlü vukuatli nüfus kaydi ile belgelenir). Basvuru sirasinda anne, baba veya vasinin nüfus cüzdan fotokopisi getirilecektir. Anne ve babasi bosanmis ise velayet mahkeme karari ile basvurulacaktir.

B) 16 yasini doldurmus erkek veya kadinin evlenebilmesi için Mahkeme Karari getirmesi gerekmektedir.

IDDET MÜDDETI

Esi ölmüs ya da bosanmis kadinlarin yeniden evlenebilmeleri için esinin ölümünden ya da bosanma tarihinden itibaren 300 günü doldurmus olmalari gerekmektedir. 300 gün dolmamis ise mahkemeden ‘‘IDDET MÜDDETININ KALDIRILMASI’’ karari almalari halinde müracaatlari kabul edilmektedir.

EVLENDIKTEN SONRA ÖNCEKI SOYADINI EVLILIK SOYADI ILE BIRLIKTE KULLANMAK ISTEYENLER

4721 Sayili Türk Medeni Kanunu’nun 187. Maddesi uyarinca Evlendirme Memurlugunca verilen dilekçenin müracaat sirasinda imzalanmasi gerekmektedir.

YABANCI UYRUKLULARLA EVLILIK

Yabanci uyruklularin basvurularinda kendi ülkelerinden almis olduklari DOGUM BELGESI ve BEKARLIK BELGESI Apostille onayli (La Haye sözlesmesi üyesi disinda olan ülkeler) ve Bekarlik Belgesinden 2 adet, Dogum belgesinden 1 adet ve Pasaportundan 2 adet noter onayli Türkçe Diline çevirisi bulunmalidir.

La Haye sözlesmesine dahil üye ülkelerden alinan çok dilli belgelerde Türkçe dili açiklama oldugundan sadece 2 adet noter onayli çogaltma yeterlidir.

Türkiye ’deki kendi ülkelerine ait temsilciliklerinden alacaklari anne baba ve dogum yeri bilgilerinin bulundugu bekar olduklarina ait belgenin Ankara ’da ki temsilcilikten aldiysa Türk Disisleri Bakanligina, diger illerde bulunan temsilciliklerden alindi ise o ilin Valiligine onaylatilmis olmalidir.