Anasayfa » Projelerimiz » Planlanan Projeler

PLANLANAN PROJELER


 
 

ALTIN GERDANLIK PROJESI

Feneralti’ndan askeri fabrikaya kadar olan sahil seridini “Altin Gerdanlik Projesi” ile düzenleyerek ilçemizi, Türkiye’de denize kiyisi olan tüm bölgeler içerisinde parmakla gösterilir bir ‘kent’ haline dönüstürecegiz.

Sahil seridindeki düzenlemeyi etaplar halinde yaparken, proje kapsaminda, öncelikle Gelibolu-Lapseki ve Gelibolu-Çardak arasinda deniz tasimaciligi yapan arabali vapurlar ile motor sirketlerinin kullandigi iskeledeki rampalari eski gazhane binasinin yerine kaldirarak, mevcut iskelenin nefes almasini saglayacagiz. Turizmin gelismesine uygun olarak projelendirilen arabali vapur iskelesinin yani sira balikçi barinagi ve çekek yeri, uluslararasi liman hayata geçirilecektir. Gelibolu ekonomisinin lokomotifi olan liman düzenlemesi ile ‘tahmil-tahliye’ (gemilerin yükleme-bosaltmasi) yeniden baslayacak, basta kamyoncu esnafi olmak üzere alin teri ile geçinen esnaf ve isçilerimizin yeniden yüzü gülecek.

Sahil seridinde boydan boya degisimi saglayacak bu projenin; ilçenin ekonomik yönden yüzünü güldürecek, issizlik sorununu önemli ölçüde azaltarak en az bin kisiye istihdam yaratacak bir proje oldugunu önemle vurgulamak istiyoruz.

 Gelibolu'nun sahil seridini bu proje ile cazibe merkezi haline dönüstürürken; bu bölgenin dokusuna uygun olusturulacak isyerleri, cafeler birçok kisiye is imkani yaratacak, kentli, daha rahat, daha saglikli ve daha güvenli olarak gerçek anlamda bir kordonda gezip, dinlenmenin keyfine varacak.

 

HIZMET BIRIMLERI TEK BIR ÇATI ALTINDA BIRLESTIRILECEK

 


Kentin yüzünü degistirmek isterken, öncelikle belediyenin hizmet birimlerini bir arada toplamanin gerekliligine inaniyoruz.

Saglikli hizmet üretmek istiyorsak, belediyedeki fiziki degisimi de saglamak zorundayiz. Alaeddin Mahallesi’nde itfaiye birimiyle iç içe hizmet vermeye çalisan, Destek Hizmet Müdürlügü, Su Kanalizasyon Müdürlügü, Park Bahçeler Müdürlügü ile Askeri Fabrika yolu üzerinde ‘Gazhane’de diye tabir edilen bölümde bulunan Fen Isleri Müdürlügü’nü tek bir çati altinda toplamak istiyoruz.

Mahalle aralarina park edilerek trafigi engelleyen, görüntü kirliligine neden olan, belediyenin hizmet araçlari da planlamasi yapilan bu ortak alanda toplanacak. Böylelikle yogunlasan kent içi trafigi de rahatlayacak, belediye ciddi bir araç parkina kavusmus olacak.

Avan projesi hazir olan “Belediye Hizmet Birimleri”nin uygulamasini, yeni terminal için seçilen bölgenin hemen yanindaki alana yapacagiz.

 

KAPALI PAZARYERI

Ilçemizde her ne kadar düzenlemis olsak da, Sali ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarlarinin bugünkü haliyle Gelibolu’ya yakismadigini görmekteyiz.

Sokak arasi pazarciligin olumsuzluklarini ortadan kaldirmak için kapali pazaryeri projesi öncelikli hedeflerimiz arasinda yer aliyor. Kentimizin ekonomik ve ticaret hayatini güçlendirecegine de inandigimiz bu proje ile esnaf ve vatandaslarimiz, yazin günesten, kisin kötü hava kosullarindan etkilenmeden, saglikli, hijyenik ortamlarda alisveris ortami bulacaklar.

Kapali pazaryeri, yalniz alisveris yapmak için degil, vakit geçirmek için de hemserilerimizin Gelibolu’daki yeni keyif mekâni olacak.

Bu projeyi gerçeklestirirken, halkimiz, meslek odalari ve esnafimizla yapacagimiz görüs alisverisinin ardindan uygulayacagimiz alani birlikte kararlastiracagiz.

Trakya’da örnek olacagina inandigimiz kapali pazaryerinde zabita ve polis karakolu, tuvaletler, çesmeler, reyon alanlari, kafeterya, ve otopark yer alacak..

 

YENI TERMINAL BINASI


Gelibolu'yu kent planiyla, yollariyla, cadde ve sokaklariyla örnek bir kent yapmak istiyoruz. Her geçen gün büyüyen ilçemizde, halkimizin rahat nefes almasini saglamak için, gelecege dönük, 20. yilin planlamasini yapiyoruz.

Kore kahramanlari cadde'sindeki mevcut otogar alani ve çevresini, konser, dügün, toplanti, çok maksatli salonlar, cafeler ve parklarla donatmayi düsünüyoruz.

Bu dogrultuda yine avan projesi hazir olan "Yeni Terminal Projesi"ni kentlilerle birlikte degerlendirerek, uygulamaya dönüstürmek istiyoruz.

Yillar önce yeri, Gelibolu çikisindaki Istanbul-Çanakkale çevre yolu üzerinde tespit edilen otobüs terminalini, yine ayni alana yapma düsüncesindeyiz.

Bu bölgenin (Temizlik sirketinin araç parkinin bulundugu yer) terminal için seçilmesinin nedeni kentin hizla büyümesi ve çevre yoluna baglantisinin kolay olmasidir.

 

ÇAMLIK PARK

 

Su anki görüntüsüyle Gelibolu'ya yakismayan, bakimsizlik nedeniyle hemsehrilerimizin dinlenme yeri tercihinden uzaklasan Çamlik bölgesini, köklü ve yapisal degisikliklerle ilçenin "park ormani" haline dönüstürmeyi düsünmekteyiz.

Eski belediye baskanlarimizdan merhum M.Nuri Erer'in adini tasiyan "çamlik park"i yeniden düzenleyerek, ana yoldan kesfedilmesini saglayip, kültürel, sportif, eglence, dinlence merkezi olmasini, ayrica otantik yürüyüs bantlari, modern bir piknik alani ve ormanin bütünlestirici özelliginden faydalanarak,  agaçlara  zarar vermeden, kafeterya, büfe gibi tesislerle tamamlayip, bu tür yerlerin bölgenin özellikleri dogrultusunda isletilmesini düsünmekteyiz.

AMFI TIYATRO VE KÜLTÜR PARKLARI

Kültürel etkinliklerin rahatça sergilenebilmesi amaciyla ilçemizin bir kaç yerine 250- 300 kisi kapasiteli Amfitiyatro insa etmek, kent yesil alanlari düzenlenirken donanimli kültür parklari olusturmak planlarimiz dahilindedir.