Anasayfa » Gelibolu » Gelibolu' da Ne Yenir ?

Gelibolu‘da Ne Yenir?


 
 

 

GELİBOLU’ DA NE YENİR?

Gelibolu gerek Marmara denizine olan kıyıları gerekse Ege’ ye olan kıyıları nedeni ile Balık ve deniz ürünleri tüketimi açısından çok önemlidir.

Çok sayıdaki Balık lokantasında, günün her saati taze balık ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Dilerseniz balığınızı, balık lokantalarına çok yakın olan balık pazarından kendiniz seçerek alabilir lokantalarımızda pişirtip  Gelibolu’ nun eşsiz manzaralarını seyrederek yiyebilirsiniz.

Gelibolu’ nun diğer ünlü yiyeceği Meşhur Peynir Helvası’ dır. Tuzsuz taze peynirden yapılan bu eşsiz tatlı yerli halkın vazgeçilmezlerinden biri olduğu kadar, ilçemize gelen ziyaretçilerimizin tatmadan ve almadan ayrılmadıkları bir lezzettir. Özellikle  balık ziyafetinin arkasından,  kolay hazmedilmesi için  peynir helvası yenilir..

Gelibolu yeni bir lezzeti de “Gelibolu Mevlevi tatlısı” dır. Bu özel tatlı da değişik bir lezzet olarak önemlidir.

Gelibolu' da balık yeme,  pişirme ve saklama kültürü çok gelişmiştir. Taze balık mevsimine ve çeşidine göre gerek geleneksel yöntemlerle gerekse modern yöntemlerle pişirilir. Bunun dışında Gelibolu’ da balık ve sardalya dendiğinde akla gelen diğer önemli unsur da balık konserveleridir. Dünyaca ünlü yağlı-tuzlu, kızlı sardalya gibi çeşitleri ile tuzlu balık yerli halkın sofralarının baş tacı turistler içinse değişik bir lezzet ve hediyeliktir. Palamut ve torik zamanı yapılan lakerdalar, uskumru ve kolyoz zamanı limana dizilen sıra sıra çirozlar Gelibolu’ nun simgeleridir.

Gelibolu’ ya gelen  misafirler yöresel ismiyle anılan “Boklu kebab"ın adını duyduklarında biraz şaşkınlığa uğrasalar da denizden çıktığı gibi mangala atılan sardalyaların tadına baktıklarında bu şaşkınlık lezzetli bir keyfe dönüşmektedir.