Anasayfa » Projelerimiz » Tamamlanan projeler

ARITMA TESISLERI


 
 

 

ARITMA TESISI

1986 yilinda kurulan Gelibolu Belediyesi’ne ait Bayirköy’de bulunan ‘su aritma tesisi’ komple bakima alinarak yenilendi.

Tayfur Baraji’ndan gelen suyu aritarak ilçe merkezine basan, tüm ana borulari paslanan, elektrik sebekesi kullanilamaz hale gelen tesiste; filtre havuzlari temizlendi, çelik borular degistirildi, elektrik panolari yenilendi, tesis içindeki bina ve motorlarin bakimi yapildi. Son etap çalismasi olan çevre düzenlemesi ile tesis, 2009 Agustos - 2010 Mart tarihleri arasinda yapilan çalismalarla modern ve hijyenik olarak Gelibolu halkina yeniden kazandirildi.

Bu çalisma kapsaminda;

eski elektrik panolari, arizali elektrik malzemeleri, kablolar yenileri ile degisti. Otomasyon binasindaki sorunlu kompanzasyon sistemi bakimi yapilarak komple yenisi ile degisti. Terfi merkezi içerisinde tüm elektrik hatlari izgara kanal sistemiyle tasinarak güvenli biçimde yenilendi.

Yeraltinda bulunan çürük, delik takozlarla geçistirilmis olan tüm borular yenileri ile degistirildi. Bunun için;

1-150mt 5”(140*5mm) sdm boru,15 ad. Dirsek

2-102 mt 6”(165*5mm) sdm boru,9 ad. Dirsek

3-102mt 8” (220*5mm) sdm boru ,9 ad. Dirsek

4-144 mt 10”(275*5mm) sdm boru,9 ad dirsek

5-150mt 12” (325*6mm) sdm boru,21 ad dirsek kullanildi.

Havuzlarin temizliginin ardindan kullanilamaz hale gelen çelik borularin degisimi yapildi.

Tesisteki tüm vanalar yenileriyle degistirildi. Bunun için; q300 mm 3 ad. sürgülü vana, q100 mm 1 ad. sürgülü vana, q300 mm 3ad.kelebek vana, q300 mm 18 ad. Flans, q300 mm 15 ad. Dirsek, 500 ad. somun ve civata, q350 mm 7 ad. elektrikli vana degistirildi

Hizli kum filtreleri bakima alindi. 4 adet olan havuzlara,askidaki kati maddeleri tutmak için 5-8mm’lik 14.000 kg, 3-mm’lik 14.000kg, 1-3 mm’lik 14.000 kg,00-1 mm’lik quartz kumdan toplamda 56.000 kg, su rengini açmak için 8400 kg antrasit, demir mangani tutmak ve sertligi gidermek için 5600 kg zeolit kullanildi.

Filtrelerin bulundugu hazneler, onarildi, içlerindeki balçiklar temizlenerek basinçli sicak suyla hijyen ortami saglandi, özel havuz boyalariyla boyandi.

Aritma tesisinde çökertmeyi saglayan dekantörlerin komple bakimi yapilarak, siva ve mozaikle kaplandi.

Barajdan, Aritma Tesisine gelen suyun ilk giris yeri olan ‘Kaskat Ünitesi’nin komple bakimi yapilarak, yeniden sivandi fayanslar mermer ile degistirildi.

Tesiste bulunan bütün havuzlar ile su depolari temizlenip boyandi. Barajdan gelen ham suyun aritilmasi için 11.400 kg klor, 40.150 kg alimünyum sülfat,11.250 kg kireç kullanilmistir.

Atil durumda bulunan bina depo ve tamirhane binasi olarak tesise kazandirildi.

Çimlendirilecek her bölgeye gizli sulama yöntemi (sprey nozullar ve sprinkler ) kullanilarak otomatik sulama altyapisi kazandirildi.


Tesiste bulunan 57 adet elektrikli motorun bakimi yapilarak arizalari giderildi, degisim gerekli olanlarin yenileri alindi. Jeneratörün servis bakimi yapilarak olasi aksamalara karsi tedbir alindi.

HAYVAN BARINAGI

2009 yilinin Mayis ayinda basibos dolasan sokak hayvanlari için Kaynarca Mevkiinde yapimina baslanan “Hayvan Barinagi”, çok kisa sürede tamamlanmistir. Barinagimiz, Gelibolu Yarimadasinda bulunan bes belediye içerisinde tek ve Çanakkale ili sinirlari içerisinde bulunan iki hayvan barinagindan biridir.

Sokak köpekleri, belediyemiz bünyesinde olusturulan ekip tarafindan özel olarak hazirlanan araç ile sehirde dolasilarak toplanmaktadir.

Kapali 18 odanin yani sira ameliyat ve muayenehane odasi, hayvanlar için gezinti alani bulunan, 750 metrekare alan üzerine kurulu barinakta, hayvanlarin bakim, asilama ve kisirlastirilmasi rutin bir sekilde devam etmektedir.

Barinaga getirilen ve toplanan sokak köpekleri asilama ve küpeleme çalismasinin ardindan bir bölümünü isteyen vatandaslarca sahiplenilmektedir. Barinakta, kisirlastirma, kayitlama çalismalarinin yaninda kuduz, gençlik, iç-dis, parazit asilari devam etmektedir.

ESKI MEZBAHA RESTORASYONU

Eski mezbahadaki restorasyon ile çevre düzenlemesi çalismalari basari ile tamamlanmistir. Kentin en eski ve özel yapilarindan biri olan tescilli yapi, dokusuna uygun çalismalarla yeniden hayat buldu. Kurban Bayraminda küçükbas hayvanlarin kesimi burada gerçeklestirilecektir. Binanin sahil düzenleme çalismalarinin baslamasinin ardindan ne amaçli kullanilacagi netlik kazanacaktir.

IKI YENI BULVAR

SEHIT MURAT ÖNOL SOKAK

CELAL NURI ILERI CADDESI

Ilçenin ana arterlerinden olan Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi önü (Celal Nuri Ileri Caddesi) ile Kapali Spor Salonu’nun önünden kesiserek (Sehit Murat Önal Sokak) Hamzakoy’a kadar uzanan bölge, çift yönlü bulvar haline dönüstürüldü.

Bu bölgeler bir daha kazilmasin diye içme suyu, yagmur suyu, kanalizasyon sebekesi komple yenilenerek, yeni sebekeler dösendi.

Yol genisletmesi yapilarak yolun her iki yönüne yeni beton duvarlar, yeni tretuvarlar yapildi, diger kurumlarla koordineli sekilde telefon ve elektrik hatlari yer altina alindi, orta refüj olusturuldu. Alt yapisi biten ve yeni aydinlatma direklerinin dikildigi caddeler, yapilan parke tas ve asfalt çalismasi ile Gelibolu’ya yakisir hale dönüstürüldü.

26 KASIM ATATÜRK PARKI

Gazi Süleyman Pasa Mahallesi’nde bulunan eski su deposunun bulundugu alanda 26 Kasim Atatürk Parki ile minikler için eglence, yetiskinler için dinlence merkezi olusturulmustur.

Park alani 3628 m2 olup içinde fitness, basketbol sahasi ve cocuk oyun alani içermektedir. Park içinde 4 mevsim yesil duran ibreli agaçlar (servi,köknar) ve genis yaprakli (süs erigi,çinar,erguvan,top akasya ) agaçlar bulunmaktadir.

SOSYAL MARKET

Belediyemizin, sosyal dayanismanin artmasi ve Gelibolu’da yasayanlarin birbirine sahip çikma bilincini gelistirmek amaciyla hazirladigi toplumsal dönüsüm projesi olan “Sosyal Market” belediye eski hizmet binasinda faaliyete geçirilmis, kullanilabilir nitelikte olan ikinci el giysi ve esyalar ihtiyaç sahiplerine ulastirilmaktadir.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZI

 

Yaklasik 100 senelik bir geçmise sahip olan ve eskiden tekel tarafindan  kullanilan binanin restorasyonu basarili sekilde tamamlanmistir.

Çanakkale Valiligi Il Özel Idaresi tarafindan Gelibolu Eski Tekel Binasinin Kültür Merkezi Olarak Restorayonu Uygulama Projesi için bina harap halde teslim alinmis ve Kültür Merkezi olarak restore edilmistir. Binanin toplam kullanim alani 800 m² olup iki kattan ibarettir. Bina yigma bina olup katlari ahsap olarak olusturulmustur. Restorasyonda binadan çikartilan kullanilabilecek malzemeler (Ahsap kolanlar, dösemeler vb.) estetik ve tarihe saygi amaciyla bina yapiminda kullanilmistir.

Bina yapilan projeye göre alt katta toplanti salonu, vestiyer, büfe, teknik oda, sergi salonu, tuvaletler, müdür odasi; üst katta sergi salonu, dijital kütüphane, internet odasi olarak dizayn edilmistir. Bina yapilirken yigma tas olan yapinin deprem güvenligi açisindan risklerinin ortadan kaldirilmasi için bina içten çelik yapi ile güçlendirilmistir. Tüm restorasyon asamasi projeyi yapan mimar ile beraber yürütülmüstür. Toplanti salonu, proje yürütülürken çok amaçli salona dönüstürülmüstür. Salon sinema salonu, toplanti salonu, tiyatro salonu vb. gibi amaçlara uygun hale getirilmistir. Bina deniz tarafi peyzaj düzenlemesi ile cafe kullanimlarina uygundur. Bina restorasyonunda binanin orijinaline sadik kalinarak çalisilmistir.