Önsöz


 
 

Değerli Gelibolulular, sevgili hemşerilerim; bundan 13 ay önce sizlerin huzuruna çıkarak, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için görev istemiştik. 12 ay, yani tam bir yıl önce de, bize güvenerek öyle bir yetki verdiniz ki, ilçemiz siyasi tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir çoğunlukla bizleri, göreve getirdiniz.

Bu yoğun güven, bize daha da büyük sorumluluklar yükledi. Sorumluluğumuzun bilinci ile teslim aldığımız bu görevi yürütürken çok farklı olaylar ve farklı gelişmelerle karşılaşacağımızı da biliyorduk. Ne var ki, bu kadarını ise tahmin edemezdik. Başta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olmak üzere diğer resmi kurumlara, özel kurumlara ve kişilere ait büyük bir borç yüküyle karşılaştık.

Diğer yandan, başta su konusu olmak üzere tüm alt yapının bitme noktasında olduğunu gördük. İhale edilen katı atık tesisinin ise daha başlangıcında çok eksik olduğunu ve diğer konularda da bir çok eksik ve yanlışlığın bulunduğunu gördük.

Bütün bunlar, bizim heyecanımızı, umutlarımızı kırmadığı gibi bizi daha da kamçıladı. Bir yıllık çalışma dönemimizi geride bırakırken, sabahın erken saatlerinden gün bitimine kadar ilk günkü heyecanımızla enerjimizi kullanarak çok önemli işler başardığımıza inanıyorum. Bir yıllık faaliyet raporumuzu incelediğinizde şeffaf belediyecilik anlayışımız doğrultusunda başta mali bütçe olmak üzere tüm faaliyetlerimizle ilgili bütün detayları göreceksiniz. Önce tasarrufu ilke edindik, ardından tüm harcamaları kontrol altına aldık. Bir yıllık dönem içerisinde inanılmaz rakamlarda tasarruf sağladık. Arkadaşlarımızın özverili ve planlı çalışmalarıyla, insan kaynaklarını çok iyi kullanarak, az zamanda önemli işleri sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşadık. Seçim meydanlarında sunduğumuz seçim bildirgesinde planlanan hizmetlerin ön çalışmaları, projeleri hazırlandı. Yumak haline dönüşmüş başta alt yapı olmak üzere diğer sorunlarla karşılaşmasaydık, kent içi düzenlemelere daha önce başlayabilirdik. Ne var ki, bizim için bu umulmayan ve halk sağlığını ilgilendiren alt yapı ile ilgili sorunlar öncelikli işimiz oldu. Artık su ile ilgili yaptığımız ve devam eden çalışmalardan dolayı içimiz rahat. Bundan böyle kent içinde modern şehircilik anlayışını sergileyeceğimiz projelerimizi hayata geçireceğiz.

İlk gün söylediğimiz gibi görevde bulunduğumuz süre içerisinde daima "şeffaf, dürüst, tarafsız, insan odaklı ve kamu çıkarını esas alan yönetim anlayışımızı" sürdüreceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bir yıllık faaliyet raporumuzu siz halkımızın olur ve görüşlerine sunarken, çalışmalarımıza destek veren tüm meclis üyesi ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

M.Mustafa ÖZACAR

Gelibolu Belediye Başkanı