Anasayfa » Faaliyetler » 2009 Yılı Faaliyet Raporu » Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü


 
 

Arıtma Tesisi


1986 yılında kurulan Gelibolu Belediyesine ait Bayırköy'de bulunan su arıtma tesisi komple bakıma alındı. Tayfur Barajı'ndan gelen suyu arıtarak ilçe merkezine basan, tüm ana boruları paslanan, elektrik şebekesi kullanılamaz hale gelen tesiste; filtre havuzları temizlendi, çelik borular değiştirildi, elektrik panoları yenilendi, tesis içindeki bina ve motorların bakımı yapıldı. Son etap çalışması olan çevre düzenlemesi ile tesis, 2009 Ağustos - 2010 Mart tarihleri arasında yapılan çalışmalarla modern ve hijyenik olarak Gelibolu halkına yeniden kazandırılmıştır.

Eski elektrik panoları, arızalı elektrik malzemeleri, kablolar yenileri ile değişti. Otomasyon binasındaki sorunlu kompanzasyon sistemi bakımı yapılarak komple yenisi ile değişti.Terfi merkezi içerisinde tüm elektrik hatları ızgara kanal sistemiyle taşınarak güvenli biçimde yenilendi.

Yeraltında bulunan çürük, delik takozlarla geçiştirilmiş olan tüm borular yenileri ile değiştirildi.

Tesiste kullanılamaz hale gelen çelik boruların değişimi gerçekleştirildi.

Tesisteki tüm vanalar yenileriyle değiştirildi. Bunun için; q300 mm 3 ad. sürgülü vana, q100 mm 1 ad. sürgülü vana, q300 mm 3 ad.kelebek vana, q300 mm 18 ad. Flanş, q300 mm 15 ad. Dirsek, 500 ad. somun ve cıvata, q350 mm 7 ad. elektrikli vana değiştirildi.

Hızlı kum filtreleri bakıma alındı. 4 adet olan havuzlara, askıdaki katı maddeleri tutmak için 5-8mmvlik 14.000 kg, 3-mm'lik 14.000kg, 1-3 mm'lik 14.000 kg, 00-1 mm'lik guartz kumdan toplamda 56.000 kg, su rengini açmak için 8400 kg antrasit, demir manganı tutmak ve sertliği gidermek için 5600 kg zeolit kullanıldı.

Filtrelerin bulunduğu hazneler onarıldı, içlerindeki balçıklar temizlenerek basınçlı sıcak su ile hijyenik duruma getirildi, özel havuz boyalarıyla boyandı.

Tesiste çökertmeyi sağlayan dekantörlerin komple bakımı yapılarak, sıva ve mozaikle kaplandı.

Barajdan tesise gelen suyun ilk giriş yeri olan Kaskat Ünitesi'nin komple bakımı yapılarak, yeniden sıvandı ve fayanslar mermer ile değiştirildi.

Tesiste bulunan bütün havuzlar ile su depoları temizlenip boyandı.Barajdan gelen ham suyun arıtılması için 11.400 kg klor, 40.150 kg alüminyum sülfat,11.250 kg kireç kullanılmıştır.

Atıl durumda bulunan bina, depo ve tamirhane binası olarak tesise kazandırıldı.

Çimlendirilecek her bölgeye gizli sulama yöntemi kullanılarak otomatik sulama altyapısı kazandırıldı.

Tesiste bulunan 57 adet elektrikli motorun bakımı yapılarak arızaları giderildi, değişim gerekli olanların yenileri alındı. Jeneratörün servis bakımı yapılarak olası aksamalara karşı tedbir alındı. 2009 yılı içerisinde 70 saat jeneratörle çalışılmış, 2,5 ton mazot kullanılmıştır.

 

Kaynarca Tesisi

Belediyemiz mülkiyetine ait Kaynarca mevkiindeki arazide, ikinci yeni kuyu açılmış, 90 metre derinlikte 40 m3/saatlik su bulunmuş 80 mt'lik 75 mm'lik hat ile tesise bağlantısı yapılmıştır.

Birinci kuyunun kompresörle temizliği yapılmıştır.

 

Münipbey Tesisi

1950 li yıllarda Gelibolu'nun su ihtiyacını karşılamak için kurulan Münipbey Drenajı da bakıma alınmıştır.

Eski elektrik panoları, arızalı elektrik malzemeleri, kablolar kompanzasyon sistemi yenileri ile değişti.

Terfi merkezindeki tüm mekanik aksam bakımdan geçirildi. Borular, vanalar yenisiyle değiştirildi. Mevcut motorların bakımı yapıldı ve 150m3/saat yeni pompa alınarak sisteme dahil edilmiştir.

Münipbey deresi drenajı etrafına istinat duvarı ve yol düzenlemesi yapıldı. Yaklaşık 200mt duvar ve tesisin tali yola bağlantısını sağlamak için 750 mt yol çalışması yapıldı. Tesisin çevre düzenlemesi ve binanın bakımı devam etmektedir.

Tesisin eski yıllarda kurulmuş fakat atıl durumdaki filtre kazanlarının bakımları yapıldı. Kazanların bağlantı boruları ve vanaları yenileriyle değiştirildi.

Filtre kazanlarının kumları yenilenerek ishale hattına verilen su filtreden geçirildi.

Tesis alanındaki bir faal olan iki adet atıl durumdaki galerilerin temizliği yapılarak tüm galeriler faal hale getirildi. Galerilerin içerisindeki motopomplar değiştirilerek tesisin mevcut su kapasitesinin 50m3/saat artırılması sağlanmıştır.

2.800 metrelik su hattı yenilendi

Münipbey Tesisi ile Fındıklı Köyü yolu üzerinde bulunan 2.000 m3'lük ana depo arasındaki 19501i yıllardan kalma 150 mm çapındaki pik boru 225mm PE100 Polietilen boru ile değiştirildi Toplam 2.800 mt. Tık hat belediyemiz ekiplerince değiştirilmiştir.

 

Karainebeyli Tesisi

Çelik hat boyunca mevcut patlaklar tamiri kaynak yapılarak giderildi. Çelik hatta deforme olan toplam 68 mt 0300 mm boru değişimi yapıldı.

Tesiste yanık olan yatay motorun sarımı ve bakımı yapılarak arıza giderildi. Tesisin mekanik bakımı yapıldı.Elektrik panoları, kompanzasyon sistemi, elektrik sayaçları, kontaktörler, röleler kontrolleri yapılarak arızalı ekipman yenilendi.

Eski bozuk olan jeneratörün yerine 450 KW kapasiteli yeni jeneratör ve 75 Hp gücünde yeni yedek derinkuyu dalgıç motopomp alındı.

 

Bayırköy Maslak

Karainebeyli Tesisi ve Arıtma Tesisinden gelen suya köprü olan "Bayırköy Maslak" daha hijyenik daha güvenli hale gelmesi için onarıldı. Aydınlatma, parke taş, mermer, kilitli metal kapaklar ve komple sıvası yapılarak diğer tesislere yakışır yeni kimliğine kavuştu.

 

Eski Mezbaha Deşarjı

Eski mezbaha bölgesinde sahil şeridine atılan atık sular ve kanalizasyon deşarjı kentimize yakışmayan çok ciddi bir sorun oluşturmaktaydı.

Karada 45 mt denizde 180 mt olmak üzere toplam 225 mt uzunluğundaki 500mm PE Polietilen hatf kanalizasyon ve pis su atıkları terfi merkezinde ön arıtma işlemine tabi tutularak boğazın dip akıntısına deşarj edilmeye başlandı.

 

Feneraltı Deşarjı

Oluşturduğu tehlike açısından ilçemiz adına çok ayrı önemi olan Feneraltı bölgesinde sahile bırakılan kanalizasyon atıkları artık daha bilinçli deşarj edilmeye başlandı.

Karada 80 ve denizde 135 metre olmak üzere toplam 215 metre uzunluğundaki 500 mm PE (Polietilen) hat ile kanalizasyon ve pis su atıkları terfi merkezinde ön arıtma işlemine tabi tutularak boğazın dip akıntısına deşarj edilmeye başlandı.

 

Tayfur Barajı

4 milyon 365 bin m3 su hacmine sahip olan Tayfur Barajımız; 02.03.2010 tarihinde %100 doluluk oranıyla dolu savak hacmine ulaşmış, temizlik amacıyla farklı tarihlerde 3 kez tahliye vanaları açılıp dipteki balçık su ile birlikte tahliye edilmiştir.

 

Kombine Kanal Temizliği

Su Kanalizasyon Müdürlüğünce hizmet alımı ihalesi ile öncelikli olarak sorunlu hatlar başta olmak üzere çeşitli çaplarda 22 km kanalizasyon ve yağmur suyu kanalı temizliği yaptırılmıştır. Etkili kar ve yağmur yağışları sonrasında, kent merkezinde önemli oranda su baskını yaşanmamıştır.

Belediyemize ait vidanjör ile 1476 adet kanalizasyon problemine müdahale edilmiştir.Ayrıca kanalizasyon ekiplerince 49 adet kanalizasyon bacası, plastik kompozit kapaklar ile yenilenmiş ve yağmursuyu girmesini engellemek için yükseltilmiştir.

 

Genel Faaliyetler

Belediyemiz su ekiplerince kaçak su kullanımının önlenmesi için su sayaçları kilit mühür aparatı ile donatılmıştır. Bu amaçla Gazi Süleyman Paşa Mahallesinden başlayan uygulama, tüm aboneleri kapsayacak şekilde devam etmektedir. Bu amaçla 10 bin adet mühür alınmıştır. Bu arada abone güncellemesi yapılmış, 2009 yılı başında yaklaşık 18 bin 738 olan abone sayısı 2009 yılı sonunda 21 bin 217 olmuştur.

Belediyemiz su kanalizasyon ekiplerince kış aylarında sel tehlikesine karşı tüm dereler, yağmur suyu kanalları ve mazgallar temizlenmiştir.

Su Kanalizasyon Müdürlüğünce, "Yazıcızade Mahallesi Muhittin Reis Caddesi Askerlik Şube Başkanlığı önünde, Fikirli Sinan Caddesinden gelen fyaqmur suyu drenaj kanalı'nın Hamzakoy sahiline kadar uzanan kısmının yüz metrelik bölümü 600'lük büz, elli metrelik kısmı 630 mm'lik PE (Polietilen) boru ile değiştirilmiştir.

Kanalizasyon hatları ve evsel bağlantılarda, yağmursuyu drenaj hatları ve sistemlerinde kullanılabilen önemli miktarda triplex boru malzeme depomuza dahil edilmiştir. Planlanan çalışmalar çerçevesinde, son teknoloji deprem vb. yer sarsıntılarından etkilenmeyen esnek yapısı, kimyasal maddelere karşı gösterdiği üstün direnci, çevrenin korunmasına uygunluğu, minimum 50 yıllık çalışma ömrü ile birçok farklı akış sisteminde sorunsuzca kullanılabilen triplex borular tercih edilecektir.

Su kanalizasyon ekiplerince yeni yerleşim alanlarına çeşitli çap ve cinste 1024 metre su ve kanalizasyon hattı döşenmiştir. 92 aboneye su bağlantısı,76 aboneye yeni kanalizasyon hattı bağlantısı yapılmıştır.

 

Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi

Dünya Bankası'ndan alman kredi ile Gelibolu'ya S km uzaklıkta bulunan Kavaklıtepe Köyü'nde Ocak2009'da yapımına başlanan "Gelibolu Yarımadası Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi Projesi" ile ilgili olarak birçok eksiklikle karşılaşılmıştır.

Başta inşaat ruhsatı olmak üzere birçok eksiklik giderildikten sonra yüzde 7 seviyesinde olan gerçekleşme oranı Ağustos 2009 sonu itibarıyla yüzde 65 seviyesine ulaşmış ve Aralık 2009vda tamamlanan tesisin geçici kabulü yapılmıştır. Kavaklıtepe Köyü'nde 90 bin 440 m2 alan üzerinde gerçekleştirilen, LOT 1 ve LOT 2vden (Depolama Sahası) oluşan, birinci depolama sahasının (LOT 1) hacmi yaklaşık olarak 397 bin 189 m3 olarak tespit edilen tesiste LOT 1vin proje ömrü 17 yıl olarak öngörülüyor. İkinci depolama sahası (LOT 2) hacmi de yaklaşık olarak 497 bin 868 m3 olan, içinde farklı on yedi ünite bulunan tesiste, Gelibolu Belediyesi ile birlikte Ecaabat, Bolayır, Kavakköy, Evreşe ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü, yarımada sınırları içindeki tüm köylerin çöplerinin ayrıştırma işlemi yapılacak.

 

Temizlik İşleri

Temizlik işleri, 08.09.2009 tarihinde ihale edilen, bölgemizde katı atıkların (çöplerin) ve molozların toplanması ve nakli işini 27 ay süre ile alan Altan Temizlik İnş.San.Ltd.Şti. tarafından yürütülmektedir.

Gelibolu ilçe sınırları içerisindeki çöplerin toplanması, yüklenmesi ve nakli işi 5 mahallede 2 vardiya halinde devam etmekte olup, çöpler sabah 07.00-16.00 ve öğleden sonra 16.00-01.00 arası toplanmaktadır. İlçemiz genelindeki hizmetler 40 personel ve 10 araçla yürütülmektedir.

Artan talebi karşılamak üzere yeni metal çöp konteynırları alınmış, ana arterlerden başlayarak dağıtımı yapılmıştır.

Çevre kirliliğini önlemek amacıyla ilçemizde Salı günleri kurulan semt pazarında 800 ve Cumartesi günleri kurulan pazarda esnafa 200 adet çöp torbası dağıtılmaktadır.