Anasayfa » Faaliyetler » 2009 Yılı Faaliyet Raporu » Veterinerlik Hizmetleri

Veterinerlik Hizmetleri


 
 

İlaçlama Çalışmaları

Yaz sezonunda, ekolojik dengeye zarar vermeyen çevre dostu dumansız ilaçlama yöntemiyle, sinek üremesine elverişli ortamların başında gelen yeşil alanlar, bataklıklar ve sulak yerleri öncelikli olarak ilaçlanmıştır.

Nisan ayından Temmuz ayına kadar ilçemiz ve çevresindeki sulak alanlarda kanalizasyon sistemi ve çöp toplama alanında sivrisinek larvalarına karşı ilaçlama yapılmış, çöp konteynırları kara sineğe karşı ilaçlanmıştır.

Mayıs-Ekim ayları arasında uçkun sinek mücadelesi yapılmıştır.

Ülke genelinde baş gösteren grip ve benzeri salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla toplu ulaşım araçlarında dezenfeksiyon işlemi yapılmıştır.

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olan virüslere karşı belediye denetimli halk otobüslerinde, okul taşıtlarında ilaçlama çalışması yapılmış, bu ilaçlama ortak kullanım alanlarında devam etmiştir.

 

Mezbaha Hizmetleri

380 metre kare kapalı alanda kurulu, aylık 450 adet büyükbaş, bin adet küçükbaş hayvan kesme kapasitesine sahip belediyemiz mezbahasında; 1287 adet büyükbaş, 922 adet küçükbaş hayvan kesimi yapılmış, bunların kesim öncesi ve kesim sonrası kontrolleri yapılmıştır.

Hizmet ve kalitenin geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması doğrultusunda, "Hijyenik et fileleme" uygulamasına başlanmıştır.

Mezbahada kesimi yapılan hayvanların şevki, 24 saat soğuk hava deposunda bekletildikten sonra, fileli koruyucu malzeme ile yapılmış, bu uygulamayla etin dış ortamla teması azaltılmıştır.

Kurban Bayramı öncesinde, belediyemizin ana hizmet binasında 'kurban kesim ve kayıt bürosu1 oluşturulmuş, vatandaşlarımıza kurban kesimi için kayıt numaraları verilmiştir. Kurban Bayramlarında şehir içinde meydana gelen kesim kaosuna son verilerek, yeni mezbahanın yanı sıra eski mezbaha da faaliyete geçirilmiştir.

Sokak aralarında kurban kesimine izin verilmemiş, büyükbaş hayvanların kesimi Kaynarca mevkiinde bulunan yeni mezbahada, küçükbaş hayvanların kesimi eski mezbahada yapılmıştır. Halkımızın sağlıklı kurban hizmetlerinden faydalanabilmesi için yeterli sayıda kasap görevlendirilmiş, bayram süresince 550 adet küçükbaş hayvanın kesimi gerçekleştirilmiştir.

 

Barınak Hizmetleri

Başıboş dolaşan sokak hayvanları için Kaynarca Mevkiinde yapımına başlanan "Hayvan Barınağı", çok kısa sürede tamamlanmıştır.

Sokak köpekleri, belediyemiz bünyesinde oluşturulan ekip tarafından özel olarak hazırlanan araç ile şehirde dolaşılarak toplanmaktadır.

Kapalı 18 odanın yanı sıra ameliyat ve muayenehane odası, hayvanlar için gezinti alanı bulunan, 750 metrekare alan üzerine kurulu barınakta, hayvanların bakım, aşılama ve kısırlaştırılması rutin bir şekilde devam etmektedir.

Barınağa 350 adet sokak köpeği getirilmiş, aşılama ve küpeleme çalışmasının ardından bir bölümünün isteyen vatandaşlarca sahiplenilmiştir. Barınakta, kısırlaştırma, kayıtlama çalışmalarının yanında kuduz, gençlik, iç-dış, parazit aşıları devam etmektedir.