Önsöz


 
 

Değerli Gelibolulular, sevgili hemşerilerim;

Gelibolu’muzun ve siz değerli halkımızın sahip olduğu kaynakları kullanarak, yollarımızı yapıyor, suyumuzu akıtıyor, rutin hizmetlerin yanında geleceğe dönük projeler üretiyoruz. Size ait kaynakları kullanmak bizlere neyi ne kadara yaptığımızın hesabını verme sorumluluğunu yüklüyor. Bu sorumluluk ve bilinçle, mali saydamlık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda, 2010 yılı faaliyet raporunu; Gelibolu’da yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yoğun olarak emek sarf ettiğimiz bir yılın ardından sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Biz belediyeciliğin bugün ne anlama geldiğini biliyoruz, farkındayız. Çağdaş ve yaşanabilir bir kente ulaşmanın ancak sürekli ve eksilmeyen bir çalışma gayreti ile mümkün olabileceğinin de bilincindeyiz.

2009 yılında göreve geldiğimizde mevcut alt yapının Gelibolu’yu taşıyamayacak durumda olduğunu gördük. Bu nedenle alt yapı ile ilgili sorunlar öncelikli işimiz oldu. Yerel yönetim hizmetlerinin görünmeyen yüzü olarak değerlendirilen bu konuda kalıcı projelerle yolumuza devam ettik. Gerek çevre, gerekse yaşamsal alt yapının eksik kalması üst yapıdaki projelerimizi ertelememize neden oldu. Alt yapı bir kentin ana damarlarıdır. “İnadına alt yapı” diyerek, görev dönemimizde geride bıraktığımız sürede şu ana kadar son 20 yılda yapılan çalışmalara eşdeğerde yatırım ve faaliyetlerde bulunduk.

Su tesislerindeki yenileme çalışmalarının ardından, ilçenin ana arterlerinden olan Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi önü (Celal Nuri İleri Caddesi) ile Kapalı Spor Salonu’nun önünden kesişerek (Şehit Murat Önol Sokak) Hamzakoy’a kadar uzanan bölgeyi, çift yönlü bulvar haline dönüştürüyoruz. Bu bölgeler bir daha kazılmasın diye içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon şebekesi bütünüyle yenilenerek, yeni şebekeler döşendi, döşeniyor. Çalışmalar kapsamında ilgili tüm kurumlar altyapı çalışmalarını koordineli bir şekilde gerçekleştirdi. Telefon ve elektrik hatları yer altına alındı, orta refüj oluşturuldu. Alt yapısı biten ve yeni aydınlatma direklerinin dikildiği caddeler, yapılan parke taş ve asfalt çalışması ile Gelibolu’ya yakışır hale dönüştürüldü. İlk etabı tamamladık. Şimdi Hamzakoy Subay Lojmanları önüne kadar devam edecek bu çalışmayı Haziran 2011 sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Altyapı ve yol çalışmaları emek ve sabır gerektiren çalışmalar. Çalışmalar nedeniyle halkımız sıkıntı yaşıyor ama bu süreçte bize anlayış göstermelerini bekliyoruz. Bizler ‘sağlamve kalıcı iş üretmek’ düşüncesi doğrultusunda çizgimizi değiştirmemekte kararlıyız.

Tarih, doğa ve denizle buluşan Gelibolu’muzu; daha modern, daha çağdaş, yaşanabilir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Bu bilinçle, ilk günkü enerjimizi sizlerden aldığımız destekle bugünde yaşıyoruz. Belediye olarak attığımız her yeni adımda bugünden yarına ne yapabiliriz diye soruyor ve hep daha iyisi için çaba gösteriyoruz. Bu çabamızın nüvesini de “insana yapılan yatırım” olarak görüyoruz. Gençlerimizi önemsiyoruz onların eğitimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Hiç kimseyi rencide etmeden yoksulluğu görünür kılmadan yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Sporun önemini her fırsatta vurguluyoruz, destekliyoruz ve daha sağlıklı bir toplum için uğraşıyoruz. Ulusal ve uluslararası alanda tanınmışlığı gün geçtikçe artan Gelibolu’nun farkını ortaya koyabilmek, sesini duyurabilmek için bölgemizin en büyük kültürel etkinliği olan festivalimizi düzenliyoruz. Kısacası her şeyi daha yaşanabilir bir Gelibolu için çalışıyoruz.

Müdürlüklerimizin ve onlara bağlı birimlerin 2010 yılına ait çalışma raporunu siz halkımızın takdir ve görüşlerine sunarken, çalışmalarımıza destek veren tüm meclis üyesi ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, hizmetlerimize sahip çıkan siz halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


M.Mustafa ÖZACAR
Gelibolu Belediye Başkanı