Anasayfa » Faaliyetler » 2010 Yılı Faaliyet Raporu » Park ve Bahçeler Müdürlüğü

Park ve Bahçeler Müdürlüğü


 
 

01.01.2010 ile 31.12.2010 tarihleri arasında Park ve Bahçeler Hizmetleri, müdürlüğümüz bünyesinde 14 personel ve üç araçla gerçekleştirilmiş olup, toplam 30 adet evraka işlem yapılmıştır.

Gelibolu ilçesi sınırları dahilinde, imar planında yeşil alan ve park alanı olarak ayrılan kamuya ait her turlu arazi ve arazi parçasının peyzaj mimarisi prensiplerine uygun planlanması ve tasarlanması, plan ve projelerinin uygulanarak halkın kullanımına sunulması ve bu alanların bakım, idame ve geliştirilmesi temel hedef alınmıştır.

 

Yapılan Çalışmalar

İlçemizin giriş ve çıkışlarında bulunan yeşil alanların bakım, onarım ve iyileştirme çalışmalarını yapıldı. İlçe genelindeki yeşil alanlar ile ağaçlar ve süs bitkilerinin periyodik olarak belirlenen zamanlarda sulama, gübreleme, ilaçlama ve çapalama işlemleri yapıldı. Orta refüjlerde bulunan bordür taşlarının onarımı yapılarak, bitkilendirme çalışmalarında bulunuldu. Cadde sokak ve orta refüjler uygunluk durumuna göre fidan, çalı grubu ve mevsimlik çiçeklerle değerlendirildi.

İlçenin muhtelif yerlerinde bulunan cami ve anıt mezarlar çevresindeki yeşil alanların bakım, onarım ve iyileştirme çalışmalarında bulunuldu.

Kore Kahramanlar Cadde boyunca bulunan ağaçlar budanarak ve yeşillendirme çalışmaları yapıldı. Bölgedeki tüm ağaçların hem daha sağlıklı büyüyebilmeleri hem de yaya yolları, apartman önleri gibi alanlarda vatandaşları rahatsız etmeyecek forma getirilmeleri amacıyla budamaları yapıldı.

İlçe sınırları dahilinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını standartlar seviyesine ulaştırmaya yönelik faaliyetlerde bulunuldu.

İlçede bulunan resmi kurum ve okulların ilçe halkının ihtiyaçları doğrultusunda çevre düzenlemeleri şekillendirilerek bakım ve temizliği yapıldı.

Hoca Hamza Mahallesinde bulunan Fener altı ve Gazi Süleyman Paşa Mahallesi’nde bulunan Rus anıtının çevre düzenlemesi yeniden yapılarak mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirildi.

Şehir merkezinde bulunan çiçek parterlerinin bitkilendirme çalışmaları ve periyodik olarak belirlenen zamanlarda sulama, gübreleme gibi bakım işlemleri yapıldı.

Sahil ve plajlarda turizm sezonunda, ‘sahil temizleme aracıyla’ temizlik yapıldı. Hamzakoy ve Eğritaş mevkilerinde yapılan çalışma, mücavir alan içerisindeki kalan tüm bölgelerde gerçekleştirildi.

Bayırköy sapağında bulunan koruluğun temizlik ve ot biçimi gibi halkın rahat kullanımına yönelik bakım ve düzenleme işlemleri yapıldı.

İlçemiz Alaeddin Kalfa Mezarlığı’nın ağaç budama ve yabancı ot temizliği yıl içerisinde periyodik olarak yapıldı.

 

Hedeflerimiz

Gelibolu ilçesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü hizmet alanı içerisinde bulunan aktif ve pasif alanları halkın ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilerek yeni alanlar oluşturmak. İlçedeki kişi başına düşen yeşil alan miktarı artırarak, dünya ortalaması olan 7 m2 nin üzerine çıkmaktır. 2011 yılı hedefimiz ilçe sınırları içinde bulunan kamuya ait her türlü arazı parçasını daha yaşanabilir hale getirmektir.