Anasayfa » Faaliyetler » 2010 Yılı Faaliyet Raporu » İtfaiye Müdürlüğü

İtfaiye Müdürlüğü


 
 

Görevi

Belediye yasası, ilgili yasalara uygun olarak; yangınlara müdahale etmek, su baskınlarına müdahale etmek, deprem ve doğal afetler sonucunda meydana gelen çöküntülere müdahale etmek, can ve mal kurtarmak, işyerlerinin yangından korunması amacıyla incelemeler yapmak, gerekli önlemleri almak, aldırmak, kent halkının yangın ve benzeri afetlere karşı eğitilmesinin sağlanması, yangın söndürme araç, gereç ve malzeme satan firmaları denetlemektir.

 

Yapılan Çalışmalar

01.01.2010 ile 31.12.2010 tarihleri arasında Gelibolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde; 3 araç, 24 personel ile vardiya sisteminde 24 saat görev yapılmıştır.

Acil durumlar, arama kurtarma ve yangın konularında sunulan hizmet kalitesinin ve etkinliğinin arttırılmasına yönelik müdürlüğümüz bünyesinde bulunan araç ve teçhizatların bakım ve yenileme çalışmaları yapılmış, acil müdahalede önemli bir ihtiyaç olan ilk yardım ekipman seti (hidrolik açma kesme makası) müdürlüğümüze teslim edilmiştir.

Yıl içerisinde eğitim çalışmaları kapsamında; okullarda yangın söndürme ve deprem tatbikatları, öğrenciler ile uygulamalı olarak yapılmış, personelimiz tarafından ilçemizde açılan biçerdöver operatör kursuna katılan kursiyerlere yangın söndürme tatbikatı uygulamalı olarak gösterilmiştir. Askeriye ve cezaevlerinde de uygulamalı olarak tatbikat gerçekleştirilmiştir.

Köylerden 110 ve 5661048 no’lu telefona gelen ihbarlar değerlendirilerek çıkan yangınlara müdahale edilmiştir.

2010 yılında çıkan 19 ev, 2 işyeri, 3 araç, 15 ekili arazi, 5’i odun ve kömürden olmak üzere toplam 44 yangına müdahale edilmiş, hiçbir olayda olay yerine ulaşma, ekipman yetersizliği vb. durumlardan kaynaklanan olumsuzluk gerçekleşmemiş ve can kaybı olmamıştır.

Bayram tören vb. günlerde pankart asma ve indirme işlemleri yapılmıştır.

Pazaryeri yıkama işlemleri her hafta düzenli olarak yapılmış, yaz mevsiminde iskele meydanı düzenli olarak yıkanmıştır. Dini bayramlarda ilçemizdeki camilerimizin bahçeleri yıkanmıştır.

2’inci Kolordu Komutanlığı’na su verme, ihtiyaç halinde merdiven açma hizmeti verilmiştir.

Boğaz hattını kullanan yanıcı ve patlayıcı araçlara şehir girişinden iskeleye kadar eşlik edilmiştir.