Anasayfa » Faaliyetler » 2010 Yılı Faaliyet Raporu » Veterinerlik Hizmetleri

Veterinerlik Hizmetleri


 
 
İlaçlama Çalışmaları

Yaz sezonunda, ekolojik dengeye zarar vermeyen çevre dostu dumansız ilaçlama yöntemiyle, sinek üremesine elverişli ortamların başında gelen yeşil alanlar, bataklıklar ve sulak yerleri öncelikli olarak ilaçlanmıştır.

Nisan ayından Eylül ayına kadar ilçemiz ve çevresindeki sulak alanlarda kanalizasyon sistemi ve çöp toplama alanında sivrisinek larvalarına karşı ilaçlama yapılmış, çöp konteynırları kara sineğe karşı ilaçlanmıştır. 2010 yılında 120 dekar alanda larvazit ilaçlaması yapılmıştır.

Mayıs-Ekim ayları arasında uçkun sinek mücadelesi yapılmış, ulv cihazı ile ilaçlama gerçekleştirilmiştir.

Grip ve benzeri salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla toplu ulaşım araçlarında dezenfeksiyon işlemi yapılmıştır.

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olan virüslere karşı belediye denetimli halk otobüslerinde, okul taşıtlarında ilaçlama çalışması yapılmış, bu ilaçlama ortak kullanım alanlarında devam etmiştir.

 

Mezbaha Hizmetleri

01.01.2010 ile 31.12.2010 tarihleri arasında belediyemiz mezbahasında; 982 adet büyükbaş, 1320 adet küçükbaş hayvan kesimi yapılmış, bunların kesim öncesi ve kesim sonrası kontrolleri yapılmıştır.

Mücavir alan dışında kalan mezbahamızın Çevre İl Müdürlüğü’nden gayri sıhhi müessese ruhsatı alınmış, ''Hijyenik et fileleme'' uygulamasına devam edilerek, kesimi yapılan hayvanların sevki, 24 saat soğuk hava deposunda bekletildikten sonra, fileli koruyucu malzeme ile yapılmıştır.

Kurban Bayramı öncesinde, belediyemizin ana hizmet binasında ‘kurban kesim ve kayıt bürosu’ oluşturulmuş, vatandaşlarımıza kurban kesimi için kayıt numaraları verilmiştir. Kurban Bayramında, kesim için yeni mezbahanın yanı sıra eski mezbaha da halkımıza hizmet vermiştir.

Sokak aralarında kurban kesimine izin verilmemiş, büyükbaş hayvanların kesimi Kaynarca mevkiinde bulunan yeni mezbahada, küçükbaş hayvanların kesimi eski mezbahada yapılmıştır. Halkımızın sağlıklı kurban hizmetlerinden faydalanabilmesi için yeterli sayıda kasap görevlendirilmiş, bayram süresince 36 adet büyükbaş, 680 adet küçükbaş hayvanın kesimi gerçekleştirilmiştir.

 

Barınak Hizmetleri

Barınak hizmetleri 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve ilgili yönetmeliğin belediyelere yüklemiş olduğu sorumluluk dâhilinde gerçekleştirilmiştir.

Kaynarca Mevkiinde bulunan “Hayvan Barınağı”nda; hayvan toplama ekibi tarafından getirilen sokak köpeklerinin bakım, aşılama ve kısırlaştırılması rutin bir şekilde yapılmıştır.

Barınağa 390 adet sokak köpeği getirilmiş, aşılama, kısırlaştırma ve küpeleme çalışmasının ardından bir bölümü isteyen vatandaşlarca sahiplenilmiştir.

Ağustos ayı içerisinde, “Sokak Hayvanlarını Aşılama ve Kısırlaştırma Projesi” kapsamında; gezici hayvan kısırlaştırma aracı ile 200 adet köpek kısırlaştırılıp, aşılanmış, barınaktaki rehabilitasyonun ardından doğal yaşamlarına bırakılmıştır.