Anasayfa » Faaliyetler » 2010 Yılı Faaliyet Raporu » Basın ve Halkla İlişkiler

Basın ve Halkla İlişkiler


 
 

Başkanlık makamına gelen davetiyeleri programa alan, başkanlık makamı ile basın arasındaki koordinasyonu sağlayan birimimiz; başkanlık ve birim hizmetleri ile ilgili fotoğraf çekimlerini yaparak arşivlemiş, kurumumuzla ilgili faaliyetler basın bülteni yoluyla yerel ve ulusal basına bildirilmiştir. 2010 yılında toplam 68 adet basın bülteni yayınlanmıştır.

Belediyemizin resmi web sitesi (www.gelibolu.bel.tr) güncellenmiş olup, vatandaşlarımıza faaliyetlerimiz ile bilgiler sunulmakta, güncel haberler, duyurular ve e-belediye, web sitemiz ziyaretçilerinin kullanımına sunulmuştur,

internet üzerinden gelen maillerin işlemleri yapılarak cevaplandırılmakta, diğer birimlerimizi konu alan mailler ise ilgili birimlere ulaştırılmaktadır,

Başkanımızın yoğun programı nedeniyle katılamadığı davetlere teşekkür telgrafları, cenaze evlerine taziye mektubu gönderilmiştir.

Gelibolu ve belediyemiz ile ilgili etkinlikler için ve özel günlerde SMS çekilmiştir.

Birimimize gelen şikayetler, ilgili müdürlüklere iletilip, çözümü sağlanmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 26 Kasım Gelibolu'nun Kurtuluşu programlarında, meclis üyeleri, ilçe protokolü belediye müdürlükleri ile hizmet birimlerinin katılımlarını sağlamak üzere törenlerin duyurusu yapılmıştır.

Belediyemiz, 11-14 Şubat 2010 tarihleri arasında istanbul'da 14.'sü yapılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (Emıtt 2010)'a, "Gelibolu Yarımadası Eceabat ve Gökçeada Turizm Altyapı Hizmet Birliği" adı altında katılmış, başkanımızın da katıldığı fuarda, ilçemizin turizm değerleri tanıtılmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Tıp Bayramı, Anneler Günü gibi yıl içerisindeki önemli günlerde kutlamalar gerçekleştirilmiştir.

Ulu Önder Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olarak Gelibolu'ya gelişinin 82. yıldönümü programı ve 26 Kasım Kurtuluş Bayramı Belediye Başkanlığımızın öncülüğünde düzenlenen program ile kutlanmıştır.

Gelibolu, Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından düzenlenen Zafer Kupası Türkiye Şampiyonası'na ev sahipliği yapmış, şampiyona ile ilgili teknik toplantı Belediye Meclis Salonumuzda gerçekleştirilmiştir.

Belediyemizce yapılan faaliyetlerin ve etkinliklerin halkımıza duyurulması noktasında, mesaj, bez afiş, anons yoluyla çalışmalar yapılmış, özel gün ve resmi bayramlarda belediye binamıza ve şehrin muhtelif yerlerine hazırlanan pankartlar astınlmıştır.

21 Ocak 2010 - Avustralya Muharip Gaziler Bakanlığı müsteşarı lan Campbel, Avustralya ulusal anma törenleri müdürü Tim Evans Türkiye ziyareti kapsamında Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı makamında ziyaret etti.

05 Şubat 2010 - THK Gelibolu Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurban Bayramı dolayısıyla eski mezbahaneyi kurban kesim yeri olarak kısa sürede hizmete açan ve THK'nın faaliyetlerine destek veren Belediye Başkanımız Özacar'ı makamında ziyaret ederek THK Genel Merkezi tarafından gönderilen 'Teşekkür Plaketi'ni takdim ettiler,

14. EMITT 2010 Fuarı'na, Gelibolu Belediyesi, Eceabat ve Gökçeada Belediyeleri "Gelibolu Yarımadası Eceabat ve Gökçeada Turizm Altyapı Hizmet Birliği" adı altında birlikte katılırken, stand yerli ve yabancı katılımcıların ilgi odağı oldu.

08 Mart 2010 - Dünya Kadınlar Günü'nde kutlamalar gerçekleştirilmiş, Kadınlar Derneği ve çalışan kadınların işyerlerine ziyaretlerde bulunulmuştur.

14 Mart 2010 - Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında sağlık kuruluşları ziyaret edilerek, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı kutlandı.

09 Nisan 2010 - Türk Polis Teşkilatının 165'inci Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Üstün, beraberindeki polis mensupları ile birlikte Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı ziyaret etti.

10 Nisan 2010 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, bir yıllık faaliyet raporunu Atatürk Kız Meslek Lisesi Salonunda düzenlenen program ile halkla paylaştı. Faaliyetlerin sinevizyon gösterisi ile anlatıldığı toplantının ardından toplantıya katılan katılımcılara, arıtma tesisi, köpek barınağı ve çöp deponi tesisi gezdirildi, raporun kitabı dağıtıldı.

21 Nisan 2010 - Çanakkale Savaşlan'nın 95'inci yıldönümünde; Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, Gelibolu'nun Avustralya'daki kardeş şehri olan Albany'nin başkanı Milton Evans'ın davetlisi olarak gittiği Avustralya'da, açılış ve törenlere katıldı, dostluk mesajları verdi. Dört gün süren, barış ve kardeşlik duygularının pekiştiği programda, başkanımız Barış Parkı açılışı, Şafak Töreni programlarına katıldı, Atatürk Anıtı'nı ziyareti etti, uluslararası delegasyonla çeşitli temaslarda bulundu.

29 Nisan 2010 - 30 Ocak 1923 tarihinde, Lozan şehrinde imzalanan "Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi" kapsamında Yunanistan'a gidenleri temsilen 100 kişilik kafile, Perea Kasabası Belediye Başkanı Aleksandris Loannis önderliğinde atalarının yaşadığı Gelibolu'ya geldi. Kafile Gelibolu iskele meydanında Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar tarafından çiçeklerle karşılandı,

05 Mayıs 2010 - Gelibolu 26 Kasım İlköğretim Okulu öğrencileri, yerel yönetimler ve çalışmalarını konu alan derslerini Belediyemiz meclis salonunda yaptılar,

06 Mayıs 2010 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar ve meclis üyeleri, Camikebir mahallesinde yaşayan roman vatandaşların kurdukları 'Camikebir Mahallesi Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği 'KakavaŞenliği'ne katıldı.

11 Mayıs 2010 - Belediye Başkanımız Özacar "Özürlüler Haftası" nedeniyle, Gelibolu Tüm Özürlüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ile biraraya geldi.

25 Mayıs 2010 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, Mersin Anamur'da yapılan milli takım birinci ayak seçmelerinden 10 madalya ile dönen Geliboluspor Biatlon takımını makamında kabul etti, şampiyon öğrencileri ödüllendirdi,

02 Haziran 2010 - İngiltere'nin başkenti Londra'da 1969 yılında kurulan Gallipoli Association'ın (Gelibolu Derneği) Genel Sekreteri John Crove, beraberindek tarih araştırmacıları ile birlikte Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı makamında ziyaret etti.

10 Haziran 2010 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, Yalova'da yapılan yarışmalarda derece alan Geliboluspor Triatlon Takımını makamında kabul etti,

28 Temmuz 2010 - 1920 yılında Rus gönüllü ordusu birliklerinin Kırım'ı terk edip, Türkiye'ye yerleşmelerinin 90'ıncı yıldönümü anısına 350 kişilik Rus heyet Gelibolu'yu ziyaret etti.

30 Temmuz 2010 - Belediye Başkanımız, 17, Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nin ardından teşekkür ziyaretleri gerçekleştirdi. Festivale sağladıkları katkı nedeniyle Kaymakam Namık Kemal Nazlı, 2'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Necati Özbahadırve İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Üstün'ü, festivalin 1976 yılında düzenlenmesini sağlayan Turizm Derneği'ni ziyaret ederek Başkan Mehmet İrdesel'e teşekkür belgeleri takdim etti,

26 Ağustos 2010 - Belediye Başkanımız Özacar, TRT Turizm ve Belgesel Kanalı'nda yayınlanan "Keyif Peşinde" adlı programın Gelibolu'da Fener Meydanı'nda yaptığı canlı yayına katıldı.

27 Ağustos 2010 - Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından düzenlenen 'Zafer Kupası Türkiye Şampiyonası'na Gelibolu beşinci kez ev sahipliği yaptı, şampiyona ile ilgili teknik toplantı Belediye Meclis Salonumuzda gerçekleştirildi,

02 Eylül 2010 - Macar Szekhelyfol Birliği'nin organizasyonu ile Gelibolu'ya gelen heyet Belediye Başkanlığımızı ziyaret etti. Szekhel Macarları Birlik Başkanı Beder Tibor ve beraberindeki 50 kişilik heyet için, Atatürk Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi,

21 Eylül 2010 - Rusya'nın ikinci büyük şehri St.Petersburg'a bağlı Lomonosov kentinden, gelen Kalinka Derneği ve 'Novoselie' isimli folklor grubu üyeleri, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ı makamında ziyaret ettiler, iskele meydanında gösteri sundular.

06 Ekim 2010 - Kuşadası'nda yapılan yarışmadan madalyalarla dönen GelibolusporTriaotlon takımının başkan, yönetici, antrenör ve sporcularını makamında kabul eden Başkanımız Özacar, başarılı sporcuları ödüllendirdi,

07 Ekim 2010 - Başkanlık makamını ziyaret eden Avustralya Büyükelçiliği Gelibolu İşlerinden Sorumlu Müsteşarı lan Fletcher ve Yeni Zelanda Büyükelçilik Müsteşarı Llevvellyn Roberts Belediye Başkanımız Mustafa Özacar ile fikir alışverişinde bulundular

16 Kasım 2010 - Kurban Bayramı dolayısıyla nöbetçi kamu kuruluşları çalışanları ziyaret edildi, vatandaşlarla bayramlaşma programı organize edildi.

24 Kasım 2010 - 'Öğretmenler Günü', nedeniyle ilçemizde düzenlenen etkinliklere katılan Başkanımız Özacar, Milli Eğitim Müdürü ile okulları ziyaret etti.

26 Kasım 2010 - Gelibolu'muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü Belediye Başkanlığımızın öncülüğünde düzenlenen program ile kutlandı,

01 Aralık 2010 - Avustralya Büyükelçiliğinin Gelibolu İşlerinden Sorumlu Müsteşarı lan Fletcher, Yeni Zelanda Büyükelçiliği Gazi İşleri Sorumlusu Elaine Davies ve Avustralya Anzaktörenleri sorumlusu Tim Evans, Çanakkale Savaşlan'nın 100. yılı olan 2015'te yapılacak törenlerle ilgili Belediye Başkanımızı makamında ziyaret etti.

 

17. Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali

20-25 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 17.Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali, kültür ve sanat adına çok renkli görüntülere sahne olurken festivalimizin ana unsuru olan dünyaca ünlü sardalya balığımızın festivalimizle bütünleşmesine önem verilmiş, yaşadığımız kentin geleneksel değerlerinin ön plana çıkmasına özen gösterilmiştir.

Festivalde 10 ülkeden yaklaşık 900'e yakın misafir ve sanat elçisi ilçemizde ağırlanmıştır. Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Gürcistan, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, K.K.T.C. (Dikmen Kültür ve Sanat Derneği), Büyükçekmece Ritim ve Halk Oyunları Grubu, renkli kültürleri ve gösterileri ile büyük ilgi görmüştür,

Festival korteji ve festival meşalesinin yakılmasıyla resmi açılışı yapılan festivalimizde; açık hava tiyatrosu, eski hizmet binamızda açılan sergiler, sportif etkinlikler, paneller, "her ülke için bir ağaç" sloganıyla düzenlenen ağaç dikme töreni, miniklere yönelik animasyonlar, uluslararası dans ve müzik gruplarının sahne şovları, yerel sanatçılarımızın sunumları, üç gece düzenlenen halk konserleri geniş kitleleri bir araya getirmiştir.

Festivalimiz 20 Temmuz günü "Diriliş Çanakkale 1915" adlı tiyatro oyununun açık hava gösterisi ile başladı.

Mehmetçik Gazinosu'nda açılan "Dünya karikatürleriyle Çanakkale Savaşları Karakalem Sergisi" kalabalık bir halk topluluğu tarafından ilgi ile gezildi.

Festival kapsamında, Gelibolu Belediyesi eski hizmet binasında açılan sergiler ilgi ile gezildi. Sergilerin aynı binada oluşturulması vatandaşlara büyük kolaylık sağlarken, el emeği göz nuru ürünler oldukça beğenildi.

Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nde; çocuk animasyon etkinlikleri çerçevesinde kukla tiyatrosu, yüz boyama ve palyaço gösterilerine katılan çocuklar gönüllerince eğlendiler.

Eski milli maratoncu Halil Tuna'nın organize ettiği sportif etkinlikler kapsamındaki; 100 metre Bisiklet Yarışması, kaşıkla yumurta taşıma ve kumda çuvalla koşu yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu.

Sardalya balığının tuzlu balık ve konserve yolculuğunu anlatan "Anılardan Siyah-Beyaz Kareler" adlı fotoğraf sergisi gezenleri geçmişe götürdü, "Geleneksel Lezzet Durakları" adı verilen etkinliklerle, ilçemizdeki balık konserve fabrikalarında sardalya balığının tanıtımı gerçekleştirildi,

Fener altı mevkiinde ilk kez düzenlenen zıpkınla balık avlama yarışmasına 25 balık adam katıldı,

Konuk ülkelerin katılımı ile Hamzakoy'da "Festival Ağacı Dikim Töreni" gerçekleştirildi,

Geleneksel Sardalya Festivali'nin, açılışında mangallarda da yaklaşık 2 ton balık pişirildi, Festivalin resmî açılışı için Gazi Süleyman Paşa Anıtı önünde kortej yürüyüşü düzenlendi,

Festivalde yerli ve yabancı konuklar kentin yerinde müzik Konuk ülkelerin katılımı ile Hamzakoy'da "Festival Ağacı Dikim Töreni" gerçekleştirildi, ve dans gösterileri sundular, Festival boyunca bu gösterilerini ilçenin çeşitli noktalarında devam ettirdiler,

Başkanımız ve meclis üyeleri, balıkçı esnafı ile buluşarak festivale katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ettiler,

Festival etkinleri içerisinde ilçe halkına ünlü isimlerle konferans ve şiir dinletisi sunuldu.

17. Gelibolu Uluslararası Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nin halk konserlerini 50 bini aşkın vatandaş büyük bir beğeniyle izledi. Ayşe Egesoy tarafından sunulan halk konserlerinde, Linet, Yeni Türkü Grubu ve Volkan Konak sahne aldı.

 

Diğer Faaliyetlerimiz

Belediye Başkanlığımız, 2010 yılında da iftar çadırının yerine, ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine sıcak yemek servisini sürdürmüştür. Belediyemizin bu uygulamasından 50 aile yararlanmış, her gün 100 kişilik yemek, servis aracıyla sefer tasları ile ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine kadar götürülmüştür. Ramazan ayı içerisinde sosyal sorumluluk kapsamında ihtiyaç sahibi 500 aileye, 14 adet üründen oluşan gıda paketi ulaştırılmıştır.

Eğitime destek projesi kapsamında; ilçemiz sınırları içerisinde ihtiyacı olan okullara projeksiyon cihazı alınmış, Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu'na fen laboratuarı kazandırılmıştır.

2010-2011 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Milli Eğitim ve okul müdürlükleri ile koordinasyon sağlanarak maddi durumları iyi olmayan 140 öğrenciye okul kıyafeti yardımında bulunulmuştur.

Kısa adı BİSAF olan Birleşik Sakatlar Federasyonu öncülüğünde Gelibolu merkezi ve köylerinde fiziksel engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıtımı yapılmıştır.