Önsöz


 
 

Saygıdeğer Gelibolulular, sevgili hemşerilerim;

Yerel yönetim anlayışımızı daha önce sîzlerle paylaşırken, "Görevimiz sadece çukurları kapatmak, çamurları kurutmak, çöpleri toplamak değildir" demiştik.

Belediyeciliğin; hizmetin etkinliğine, yansızlığına, kaynakların özenli kullanımına inanan anlayışlarla temellendiğinde başarıya ulaşacağı inancıyla, 2009 yılı Mart ayı Yerel Yönetimler Seçimi sonrasında başladığımız görevimizde; ilk iş olarak mevcut durumu görmek adına incelemelerde bulunduk. İhtiyaçları alt alta koyduğumuzda ortaya çıkan tablo karşısında umutsuzluğa düşmeden aynı heyecanla kentimizin temel ihtiyaçlarını önceliklendirdik. İlk önceliğimiz alt yapı oldu. Yerel yönetim hizmetlerinin görünmeyen yüzü olarak değerlendirilen alt yapı ile ilgili atağımızı ve çalışmalarımızı ara vermeden devam ettiriyoruz.

'Sarmaşıklı' ve '18 Evler' bölgesi, yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgeler. Ancak bu bölgelerde bile kanalizasyonun hiç olmadığını, bazı yerlerde ise yetersiz kaldığını gördük. Tam bir felaket durumundaki 'Sarmaşıklı'da yaptığımız kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu gibi teknik altyapı çalışmalarının birinci etabını tamamladık. Yollarını zemin iyileştirmesi yaparak parke taş ile döşedik. Otopark alanları açtık. 2012 yılında bu bölgedeki çalışmalarımızı devam ettirerek, eksiklikleri tamamlayacağız.

Yazıcızade Mahallesi'nde şehrin önemli arterlerinden biri olan Celal Nuri Caddesi'nde oluşturulan bölünmüş yol çalışmasında; Endüstri Meslek Lisesi'nden Devlet Hastanesi'ne kadar tamamlanan birinci etap çalışmalarının ardından, yine alt yapı şebekesini bütünüyle yenileyerek Sinan Paşa Türbesi önünde ikinci etap çalışmasını tamamladık.

İlk 1,5 yıl ana arterlerde yoğunlaştığımız yol çalışmalarımızı geride bıraktığımız hizmet yılında tüm mahallelere yaymaya başlarken, Alaeddin Mahallesi'nde girilmedik sokak bırakmadık. Kaynakların etkin ve ekonomik kullanılmasına yönelik gösterdiğimiz özeni yol yapımlarında da gösterdik. 'Sarmaşıklı bölgesi'nden sökülen parke taşların kullanılabilir nitelikte olanların önemli bir bölümünü bu mahallemizde değerlendirdik.

2011 yılı bütçe hazırlıkları kapsamında 22.000.000,00 TL olarak tahmin edilen gelir bütçesi; yıl sonu itibari ile %95.81 gerçekleşme oranı ile 21.078.151,77 TL olarak kesinleşti. Gerçekleşme oranın yüksek olması, kararlı şekilde, mali disiplinimizden taviz vermeden planlı ve programlı bir şekilde yol aldığımızı göstermektedir.

Kurumumuzun mali durumunu, mali saydamlık ve hesap verme sorumluluğu ile açık, anlaşılır ve yıllar itibarıyla karşılaştırmaya imkan verecek şekilde hazırlanan raporumuzda değerlendirme şansı bulacaksınız.

Belediyemize yıllar önce verilen ama bir türlü kullanılmaya müsait duruma getirilemeyen eski tekel binasını 'kültür merkezi' olarak hazırlıyoruz. Restorasyon

çalışması ile tamamlanacak olan kültür merkezimiz, sahil düzenleme projelerimizin de başlangıç noktası olacak. Gazi Süleyman Paşa Mahallesi'nde yaptığımız ve '26 Kasım Atatürk Parkı' adını verdiğimiz park ile miniklerimiz için eğlence, yetişkinlerimiz için örnek bir dinlence alanı oluşturduğumuza inanıyoruz.

Gelibolu'da yaşayanların birbirine sahip çıkma bilincini geliştirmek amacıyla hazırladığımız toplumsal dönüşüm projesi olan 'Sosyal Market'i hayata geçirdik. Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem sonrasında ilimiz genelinde ve ilçe merkezimizde oluşturulan yardım kampanyalarında, uzatılan yardım eline ortak olduk. Sosyal sorumluluk kapsamında yoksulluğu görünür kılmadan ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmeye devam ediyoruz.

Yarının sahibi çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlamaya devam ettik. Okullarımıza bakım ve onarım çalışmalarında destek veriyor, okullarımızın fiziki yapılarını düzeltmek ve çocuklarımıza sağlıklı ortamlarda eğitim olanağı sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Uluslararası katılımlı bölgenin en büyük festivali ile kültür ve sanatın yanı sıra yaşadığımız kentin geleneksel değerlerinin ön plana çıkmasına özen gösteriyoruz.

Müdürlüklerimizin ve onlara bağlı birimlerin 2011 yılına ait çalışma raporunu siz halkımızın takdir ve görüşlerine sunarken, bize güç veren tüm meclis üyesi ve mesai arkadaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, hizmetlerimizde bize rehberlik eden siz halkımıza şükranlarımı sunuyorum.