Anasayfa » Faaliyetler » 2011 Yılı Faaliyet Raporu » Park ve Bahçeler Müdürlüğü

Park ve Bahçeler Müdürlüğü


 
 

 

Fiziksel Yapı

Hizmet Araçları: Müdürlüğümüz hizmetlerini Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından tahsis edilen Resmi ve Kiralık araçlarla sürdürmektedir. Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmet Alım ihalesi kapsamında 2 adet binek, 1adet tankerli sulama aracı ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü Gelibolu Bölgesinde gerekli hizmeti sunmaktadır.

Hizmet Birimleri: Müdürlüğümüzde hizmetlerin ifa edildiği mekânlar ve hizmet birimleri aşağıda sunulmuştur.

   

 

Örgüt Yapısı

01.01.2011 ile 31.12.2011 tarihleri arasında Park ve Bahçeler Hizmetleri, müdürlüğümüz bünyesinde 20 personel ve üç araçla gerçekleştirilmiş olup, toplam 30 adet evraka işlem yapılmıştır.

Sunulan Hizmetler

Gelibolu'nun değişen vizyonunun 7'den 70'e gözlenebildiği yer olan rekreasyonel ve yeşil alanlar üzerindeki çalışmalarımız, hızla devam etmekte; gelişen ilçemizde Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak amaçlanmaktadır. Gelibolu'nun Kentsel Gelişim seviyesini ve Gelibolu Halkının yaşam kalitesini sürekli artırmak. Çocukların sağlıklı ortamlarda yeşille iç içe büyümelerinin ve eğlenme, gelişiminin sağlanması, İlçeye daha yeşil ve iyi bir görünüm kazandırılması yönünde park,bahçe düzenlemesi, fidan,çiçek dikim ve çim ekimi yapmak ağaçlandırma,Park ve Yeşil Alanların bakımını yapmaktadır.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Yeşil Alan Yapımı Kapsamında;

1- Arazi tesviyesi
2- Sulama tesisatı
3- Bitki dikimi
4- Çim ekimi
5- Donatı elemanları montajı gibi faaliyetler yer almaktadır.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Yeşil Alan Bakımı ve Onarımı Kapsamında;

1- Çim biçimi
2- Temizlik
3- Çapalama
4- Gübreleme
5- Sulama
6- Budama
7- Zararlılarla Mücadele gibi faaliyetler yer almaktadır.

Performans Bilgileri

1. Muhtelif mahallelerdeki parkların yeşil alanların çeşmelerin yapım, bakım, onarım ve yenilenmesi işlerinin yapımı.
2. Parklarımızda ve refüjlerde, çalı grubu ve yol kenarında bulunan tüm ağaçların bakımı, sulanması ve ilaçlanması yapılmaktadır.
3. Çalı grubu ve ağaçların çanaklarının açılması (Yılda 3 kere)
4. Mevsimlik çiçek dikimi (yaz, kış).
5. Cadde, sokak ve yeşil alanların ağaçlandırılması ve bakımı.
6. Sağlık Ocağı, Cami, Muhtarlık, Askerlik Şubesi, Okul, Kreş v. s. Bahçe bakımlarının yapılması.
7. Yabani ot temizliği ve çim biçimi
8. Ağaçların kesimi ve budanması.
9. Babaların ve beton çiçekliklerin konulması ve kaldırılması

Faaliyet ve Proje Bilgileri

Proje Faaliyetleri : Bütün ilçenin toplamında kullanılan 23 adet çocuk oyun alanı bulunmaktadır.Bu alanlar üzerinde 2011 dönemi itibari ile Bakım ve Onarım faaliyetleri rutin olarak yapılmış, Gelibolu halkına gerekli hizmet götürülmüştür. İlçemizde bulunan 18 evler mevkiinde peyzaj tasarım projesi yapılmıştır.Park alanı 3628 m2 olup içinde fitness ve cocuk oyun alanı içermektedir.Park içinde U mevsim yeşil duran ibreli ağaçlar (servi,köknar) ve geniş yapraklı (süs eriği,çınar,erguvan,top akasya) ağaçlar bulunmaktadır.

Hükümet binası önünde meydan düzenlemesi gerçekleştirildi. Yaz ve kış sezonu boyunca mevsimlik çiçek ekimi gerçekleştirildi.

Meydan düzenlemesiyle birlikte 18 evler parkı.Subay lojmanlarından başlayarak Kore Kahramanlar Caddesi boyunca orta refujlerde çim serimi gerçekleştirildi. Toplam çim serimi 2.525 m2 olup çim serimi gerçekleştirilmeden önce alanlara otomatik sulama sistemleri yerleştirildi.

Ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında;

  • Sarmaşıktı yol ağaçladırması 66 adet (22 adet top akasya, 44 adet çınar) fidan dikimi
  • Hastane yolu 90 adet (25 adet dişbudak, 65 adet çınar) fidan dikimi
  • 9 adet şehir içinde bulunan çocuk parklarına 119 adet (28 adet topakasya, 20 adet dişbudak, 30 adet erguvan, 41 adet çınar) fidan dikimi
  • 26 Kasım Caddesi 25 adet ( 5 adet erguvan, 20 adet çınar) fidan dikimi
  • Eğritaş mevkii 100 adet (20 adet çınar, 26 adet dişbudak, 54 adet katalpa)
  • Toplamda 400 adet ağaç fidanı ve 350 adet Peyzaj Gülü fidanı dikilmiştir.

Çiçeklendirme faaliyetleri kapsamında;

İskele meydanı, Kore Kahramanlar Caddesi, Hükümet meydanı, Denizaltı Şehitleri Anıtı çeşitli park alanlarına yaz sezonu boyunca 700 kasa mevsimlik ekimi (petunya,ateş çiçeği, kadife çiçeği,rozet ve mine) gerçekleştirildi.

Kış sezonu boyunca 155 kasa mevsimlik (hercai menekşe) ve 900 adet kasımpatı ekimi gerçekleştirildi.

Bakım faaliyetleri kapsamında:

5.000 m2’Lik alanda çim biçme, yabani ot temizliği ve tırpanla yabani ot biçme işlemleri ve sulanması işlemleri yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın istek ve şikayetleri doğrultusunda telefon, dilekçe ile yaptıkları 55 adet ağaç budama ve kesim başvuruları öngörülen şekilde yerine getirilmiş, yeşil alanlarımızda bulunan ağaçlara form ve bakım budaması, çim alanlarında ve yeşil alanların bitki bulunan kısımlarında gübreleme çalışmaları yapılmıştır.

Vatandaşlardan gelen talepler ile müdürlüğümüzce yapılan tespitler sonucunda mevsim nedeniyle yangına karşı önlem almak ve görüntü kirliliğini yok etmek amacıyla ekli listede belirtilen alanların iş makineleri ve motorlu tırpan kullanılarak temizlik ekiplerimizle bahse konu alanların temizliği yapılmıştır.

Bayram öncesinde ilçemizde bulunan mezarlıklarda ve camilerde temizlik ve bakım işlemleri yapılmıştır.