Anasayfa » Faaliyetler » 2011 Yılı Faaliyet Raporu » İtfaiye Müdürlüğü

İtfaiye Müdürlüğü


 
 
Görevi

Belediye yasası, ilgili yasalara uygun olarak; yangınlara müdahale etmek, su baskınlarına müdahale etmek, deprem ve doğal afetler sonucunda meydana gelen çöküntülere müdahale etmek, can ve mal kurtarmak, işyerlerinin yangından korunması amacıyla incelemeleryapmak, gerekli önlemleri almak, aldırmak, kent halkının yangın ve benzeri afetlere karşı eğitilmesinin sağlanması, yangın söndürme araç, gereç ve malzeme satan firmaları denetlemektir.

Yapılan Çalışmalar

01.01.2011 ile 31.12.2011 tarihleri arasında Gelibolu Belediyesi İtfaiye MüdürLüğü'nde; 3 araç, 24 personel ile vardiya sisteminde 24 saat görev yapılmıştır.

Yıl içerisinde eğitim çalışmaları kapsamında; okullarda yangın söndürme ve deprem tatbikatları, öğrenciler ile uygulamalı olarak yapılmış, personelimiz tarafından ilçemizde açılan biçerdöver operatör kursuna katılan kursiyerlere yangın söndürme tatbikatı uygulamalı olarak gösterilmiştir. Askeriye ve cezaevlerinde de uygulamalı olarak tatbikat gerçekleştirilmiştir.

Köylerden 110 ve 5661048 no'lu telefona gelen ihbarlar değerlendirilerek çıkan yangınlara müdahale edilmiştir.

2011 yılında çıkan 10 ev, 1 işyeri, 5 araç, 4 ekili arazi, 5'i odun ve 40'ı bacadan olmak üzere toplam 60 yangına müdahale edilmiş, hiçbir olayda olay yerine ulaşma, ekipman yetersizliği vb. durumlardan kaynaklanan olumsuzluk gerçekleşmemiş ve can kaybı olmamıştır.

Bayram tören vb. günlerde pankart asma ve indirme işlemleri yapılmıştır.

Pazaryeri yıkama işlemleri her hafta düzenli olarak yapılmış, yaz mevsiminde iskele meydanı düzenli olarak yıkanmıştır. Dini bayramlarda ilçemizdeki camilerimizin bahçeleri yıkanmıştır.

2'inci Kolordu Komutanlığı'na su verme, ihtiyaç halinde merdiven açma hizmeti verilmiştir.

Boğaz hattını kullanan yanıcı ve patlayıcı araçlara şehir girişinden iskeleye kadar eşlik edilmiştir.