Anasayfa » Faaliyetler » 2011 Yılı Faaliyet Raporu » Basın ve Halkla İlişkiler

Basın ve Halkla İlişkiler


 
 

Başkanlık makamına gelen davetiyeleri programa alan, başkanlık makamı ile basın arasındaki koordinasyonu sağlayan birimimiz; başkanlık ve birim hizmetleri ile ilgili fotoğraf çekimlerini yaparak arşivlermiş, kurumumuzla ilgili faaliyetler basın bülteni yoluyla yerel ve ulusal basına bildirilmiştir. 2011 yılında toplam 71 adet basın bülteni yayınlanmıştır.

Belediyemizin resmi web sitesi (www.gelibolu.bel.tr) güncellenmiş olup, vatandaşlarımıza faaliyetlerimiz ile bilgiler, güncel haberler, duyurular ve e-belediye, web sitemiz ziyaretçilerinin kullanımına sunulmuştur.

Internet üzerinden gelen maillerin işlemleri yapılarak cevaplandırılmakta, diğer birimlerimizi konu alan mailler ise ilgili birimlere ulaştırılmaktadır.

Başkanımızın yoğun programı nedeniyle katılamadığı davetlere teşekkür telgrafları, cenaze evlerine taziye mektubu gönderilmiştir.

Gelibolu ve belediyemiz ile ilgili etkinlikler için ve özel günlerde SMS çekilmiştir.

Birimimize gelen şikayetler, ilgili müdürlüklere iletilip, çözümü sağlanmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 26 Kasım Gelibolu'nun Kurtuluşu programlarında, meclis üyeleri, ilçe protokolü belediye müdürlükleri ile hizmet birimlerinin katılımlarını sağlamak üzere törenlerin duyurusu yapılmıştır.

Belediyemiz, 10-13 Şubat 2011 tarihleri arasında İstanbul'da 15.'si yapılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na, "Gelibolu Yarımadası Eceabat ve Gökçeada Turizm Altyapı Hizmet Birliği" adı altında katılmış, başkanımızın da katıldığı fuarda, tanıtıcı broşür ve dokumanlar dağıtılmış, ilçemizin turizm ve tarihi değerleri ile yöresel ürünleri tanıtılmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Tıp Bayramı, Anneler Günü gibi yıl içerisindeki önemli günlerde kutlamalar gerçekleştirilmiştir.

19-25 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Gençlik Haftası" ve Cumhuriyetimizin 88.yıldönümü kutlamaları öncesinde ilçe sınırları içerisindeki okullara büyük boy Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri hediye edilmiştir.

Ulu Önder Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olarak Gelibolu'ya gelişinin 83. yıldönümü programı ve 26 Kasım Kurtuluş Bayramı Belediye Başkanlığımızın öncülüğünde düzenlenen program ile kutlanmıştır.

Belediyemizce yapılan faaliyetlerin ve etkinliklerin halkımıza duyurulması noktasında, mesaj, bez afiş, anons yoluyla çalışmalar yapılmış, özel gün ve resmi bayramlarda belediye binamız ve şehrin muhtelif yerleri hazırlanan pankartlar ve bayraklarla donatılmıştır.

 

Faaliyetler

12 Ocak 2011 - İstanbul Rus Kültür Derneği proje sorumlusu Lavisa Merk ve beraberindeki heyet Türk - Rus kültürel ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı makamında ziyaret etti

15 Ocak 2Û11 - T0BB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) - D EIK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu) ile Yunanistan Odaları Birliği'nin Yunanistan'da Gümülcine'de gerçekleştirdiği "Türkiye - Yunanistan 2. Bölgesel İş Forumu" toplantısına, Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar GTSO (Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası) yönetimi ve odanın davetlisi olarak katıldı.

18 Ocak 2011 - Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olan 2015'te yapılacak törenlerle ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere Avustralya Muharip Gaziler Bakanlığı Müsteşarı lan Campbell, Büyükelçilik Müsteşarı lan Fletcher ile birlikte Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı makamında ziyaret etti.

10-13 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen 15. EMITT 2011 Fuarı'na, Gelibolu Belediyesi, Eceabat ve Gökçeada Belediyeleri "Gelibolu Yarımadası Eceabat ve Gökçeada Turizm Altyapı Hizmet Birliği" adı altında birlikte katılırken, ilçenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıttı.

18 Şubat 2011 - Gelibolu Atatürk KızTeknikve Meslek Lisesi Müdürlüğü, okulun eksikliklerinin giderilmesinde ve çevre düzenlemesinde katkılarını esirgemeyen Başkanımız Özacar'a teşekkür plaketi verdi.

21 Şubat 2011 - Gelibolu Vergi Dairesi Müdürü Dursun Karabağ ve müdür yardımcıları Vergi Haftası nedeniyle Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı ziyaret etti.

8 Mart 2011 - Dünya Kadınlar Günü'nde kutlamalar gerçekleştirilmiş, Kadınlar Derneği ve çalışan kadınların işyerlerine ziyaretlerde bulunulmuştur.

14 Mart 2011 - Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında sağlık kuruluşları ziyaret edilerek, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı kutlandı.

19 Mart 2011 - Belediye Başkanımız Özacar, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. yıldönümü nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki etkinliğe davetli olarak katıldı.

05 Nisan 2011 - Belediye Başkanımız Mustafa Özacar, "Avukatlar Günü" dolayısıyla, adliyedeki avukatları ziyaret ederek günlerini kutladı.

16 Nisan 2011 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, 2010 yılı faaliyet raporunu Atatürk Kız Meslek Lisesi Salonunda düzenlenen program ile halkla paylaştı. Faaliyetlerin sinevizyon gösterisi ile anlatıldığı toplantıda, katılımcılara raporun kitabı dağıtıldı.

22 Nisan 2011 - Çanakkale Savaşları'nın 96'ıncı yıldönümünde; Gelibolu'nun Avustralya'daki kardeş şehri olan Albany'nin milletvekili Peter VVatson, Belediye Başkammızın davetlisi olarak Gelibolu'ya geldi. Konuk milletvekili Başkanımız Özacar ile birlikte ilçe merkezindeki tarihi yerleri gezdi.

23 Nisan 2011 - İstanbul Göksu Rotary Kulübü önderliğinde Avustralya'nın Bolvvin - Melbourne kentinden Gelibolu'ya gelen rotaryanlar Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı ziyaret ettiler.

8 Mayıs 2011 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, 'Anneler Günü' dolayısıyla bir dizi ziyarette bulunarak, annelerin gününü kutladı, onlarla sohbet etti.

9 Mayıs 2011 - Belediye Başkanımız Özacar, GTSO (Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası) yönetimi ile birlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner'i makamında ziyaret etti.

12 Mayıs 2011 - Belediye Başkanımız Özacar "Özürlüler Haftası" nedeniyle, Gelibolu Tüm Özürlüler Yard. ve Dayanışma Derneği üyeleri ile biraraya geldi.

12 Mayıs 2011 - Burdur'da yapılan Türkiye Engelli Liseler Arası Atletizm Yarışmalarında Türkiye Şampiyonu olan Gelibolu İşitme Engelli Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanımız M. Mustafa ÖZACAR, öğrencileri ödüllendirdi, onlarla birlikte pasta kesti.

13 Mayıs 2011 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, 12 - 18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Hemşireler Haftası' nedeniyle Gelibolu Devlet Hastanesi ve Asker Hastanesi'nde hemşireler ile bir araya geldi, O'nların gününü kutladı.

17 Mayıs 2011 - Başkanımız Özacar, 19 - 25 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Gençlik Haftası" kapsamında okulları ziyaret ederek, yağlı boyadan yapılmış Atatürk portresinin yer aldığı bez afişler hediye etti.

9 Haziran 2011 - Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı'dan, Yunanistan'ın Apollonia Gölü'ne doğru yola çıkan bisikletçiler, organizasyona katkı sağlayan Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı makamında ziyaret etti.

15 Haziran 2011 - TOBB'a bağlı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren, İl Kadın Girişimciler Kurulu, Belediye Başkanımızı makamında ziyaret etti.

21 Haziran 2011 - Belediyemizin desteği ve Anadolu Lions Diyabet Vakfı'nın organizasyonu ile Gelibolu'ya gelen 'Şeker Çocuklar' voleybol takımı Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı ziyaret etti.

28 Haziran 2011 - Aliağa Petkim Hüseyin Erdağ Atölyesi'ndeki yedi ressamın yağlı boya çalışmalarından oluşan karma resim sergisinin açılışını Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar gerçekleştirdi.

25 Ağustos 2011 - Harb - lşspor Kulübü'nün 'Yaz Spor Okulu'nu başarı ile tamamlayan öğrencilerin belgelerini Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'ı takdim etti

26 Ağustos 2011 - Macar Szekhelyfol Birliği'nin organizasyonu ile Gelibolu'ya gelen Szekhel Macarları Birlik Başkanı Beder Tibor ve beraberindeki heyet, Belediye Başkanımız Özacar'ı makamında ziyaret etti.

14 Eylül 2011 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, Polonya'da yapılan Okçuluk Dünya Şampiyonasında Makaralı Yay Gençler Yarışması'nda dünya İkincisi olan Özgürcan Alıcıyı, makamında kabul ederek ödüllendirdi.

30 Eylül 2011 - Yağlı boya tablolarını açtığı sergilerle beğeniye sunan ressam Mehtap Türedioğlu, Gelibolu ile ilgili yaptığı dokuz adet özel çalışmayı Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'a hediye etti.

24 Ekim 2011 - Sanatsal alanlarda faaliyet göstermek üzere kurulan, kısa adı GSAD olan Gelibolu Sanat Derneği'nin kurucu yönetim kurulu ilk ziyaretini Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar'a gerçekleştirdi.

02 Kasım 2011 - Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen ve Belediye Meclis Üyelerinin de aralarında bulunduğu 40 kişilik kafile, Gelibolu Lozan Mübadilleri Derneği'nin girişimleriyle Yunanistan'a düzenlenen gezide, atalarının yaşadığı toprakları ziyaret etme fırsatı buldu.

24 Kasım 2011 - Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Müdürü ile okulları ziyaret eden Başkanımız Özacar, ilçe sınırları içerisinde görev yapan tüm öğretmenlere 'Anılarıyla Atatürk' isimli ajanda hediye etti.

25 Aralık 2011 - Başkanımız M.Mustafa Özacar, Mübadele Müzesi kuruluşunun birinci yılı nedeniyle Çatalca Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

 

20-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 18.Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali, kültür ve sanat adına çok renkli görüntülere sahne olurken festivalimizin ana unsuru olan dünyaca ünlü sardalya balığımızın festivalimizle bütünleşmesine önem verilmiş, yaşadığımız kentin geleneksel değerlerinin ön plana çıkmasına özen gösterilmiştir.

2011 yılında ilçemizin simgesi olan, dünyaca ünlü 'Sardalya Balığımızın' festivalimizle özdeşleşen isim hakkı "Altın Sardalya" olarak alınmış, marka tescili de yaptırılmıştır.

Festivalde K.K.T.C ile birlikte dokuz ülkeden yaklaşık 900'e yakın misafir ve sanat elçisi ilçemizde ağırlan m ıştır. Beyaz Rusya, Yunanistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Litvanya, Bulgaristan ve Türkiye'yi temsilen Büyükçekmece Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi renkli gösterileri ve kültürleri ile büyük ilgi görmüştür.

Festivalde ilçemizde bulunan üç büyük tuzlu balık konserve fabrikasında yapılan tanıtım günlerinin yanı sıra ilk kez meşhur peynir helvası ve kaşar peyniri de "Geleneksel Lezzetlerimiz" adı altında tanıtım günlerinde yerini almıştır.

Festival korteji ve festival meşalesinin yakılmasıyla resmi açılışı yapılan festivalimizde; eski hizmet binamızda açılan güzel sanatlar ve geleneksel sanatsal sergileri, sportif etkinlikler, paneller, imza günleri, konuk ülkelerin katılımı ile 26 Kasım Atatürk Parkı'nın açılış programı, miniklere yönelik animasyonlar, uluslararası dans ve müzik gruplarının sahne shovvları, yerel sanatçılarımızın sunumları, üç gece düzenlenen halk konserleri geniş kitleleri bir araya getirmiştir.

Festivalin ikinci ve dördüncü gününde düzenlenen çocuk animasyon etkinlikleri çerçevesinde yüz boyama ve palyaço gösterilerine katılan çocuklar gönüllerince eğlendiler.

18.Uluslararası Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nin ilk tanıtım sergisini açan sanayi sitesi esnafı, el emeği göz nuru ürünlerini sergilediler.

Uluslararası Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nin kurucusu olan Gelibolu Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mehmet Irdesel, son kitabı olan "Gelibolu'yu düzenlenen imza ve tanıtım programıyla festivalde tanıttı.

Gelibolu Belediyesi eski hizmet binasında açılan güzel sanatlar ve geleneksel sanatlar sergileri beğeni ile gezildi. Fotoğraf, çini, dokuma, geleneksel kıyafetler, takı, yağlı boya resimlerden oluşan ve farklı kültür çeşitliliğini sunan sergiler festival süresince ilgi odağı oldu.

Festival etkinlikleri kapsamında eski milli maratoncu Halil Tuna'nın organize ettiği sportif etkinlikler kapsamındaki; 100 metre Bisiklet Yarışması, kaşıkla yumurta taşıma ve kumda çuvalla koşu yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu.

53 yıl Yeni Gelibolu Gazetesi'ni yayınladıktan sonra mesleğini sonlandıran Gazeteci Süleyman Tokgöz için kendisi adına yazılan "Kurşun Harflerin Efendisi" adlı kitabıyla ilgili festivalde imza günü düzenlendi.

Festivale katılan yabancı ülkelerin temsilcileri ile ekipler Belediye Başkanımız Mustafa Özacar'ı ziyaret ettiler.

Festival etkinlikleri kapsamında Gelibolu'nun tuzlu balık üretimi yapan fabrikaları ile peynir helvası ve kaşar peyniri düzenlenen kokteyller ile misafirlere tanıtıldı.

Festivalin açılışında Atatürk Meydam'na kurulan 15 adet büyük mangalda yaklaşık 3 ton balık pişirildi. Festivalin resmî açılışı için Gazi Süleyman Paşa Anıtı önünde kortej yürüyüşü düzenlendi, Başkanımız ve festivale katılan protokol üyeleri festival meşalesini birlikte yaktı.

Festival etkinlikleri çerçevesinde THK Gelibolu Şubesi tarafından düzenlenen uzaktan kumandalı maket uçak gösterisi beğeni ile izlendi.

Festival etkinleri içerisinde ilçe halkına ünlü isimlerle panel ve konferanslar sunuldu.

Festivalde yerli ve yabancı konuklar kentin her yerinde müzik ve dans gösterileri sundular. Festival boyunca bugösterilerini ilçenin çeşitli noktalarında devam ettirdiler

"Rumeli ve Balkan Şarkıları" ile Burhan Güneş, Volkan Yıldırım, Tarkan Sayan ve arkadaşları, Haşan Yarımdünya ve grubu halk konserlerinde sahne alan diğer isimlerdi.

18. Gelibolu Uluslararası Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali'nin halk konserlerini binlerce vatandaş büyük bir beğeniyle izledi. Vatan Şaşmaz tarafından sunulan halk konserlerinde. Elif Karlıp Hande Yener ve Funda Arar sahne aldı.

 

Diğer Faaliyetler

Belediye Başkanlığımız, 2011 yılında da iftar çadırının yerine, ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine sıcak yemek servisini sürdürmüştür. Belediyemizin bu uygulamasından 55 aile yararlanmış, her gün 110 kişilik yemek, servis aracıyla sefer tasları ile ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine kadar götürülmüştür.

Ramazan ayı içerisinde sosyal sorumluluk kapsamında ihtiyaç sahibi 500 aileye, 14 adet üründen oluşan gıda paketi ulaştırılmıştır.

Eğitim ve öğrenime destek hizmetleri kapsamında; 201 1-2012 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Milli Eğitim ve okul müdürlükleri ile koordinasyon sağlanarak maddi durumları iyi olmayan 163 öğrenciye okul kıyafeti yardımında bulunulmuştur. Okulların fiziki ortamlarının iyileştirilmesi ve çevre düzenlemeleri ihtiyaçlarına cevap verilmiş, 26 Kasım İlköğretim Okulu'nun zihinsel engelliler sınıfı'nın zemini yenilenmiş, ilçe sınırları içerisindeki ilköğretim okulları ve liselere 40 adet ahşap bank verilmiştir.

Belediyemizin, sosyal dayanışmanın artması ve Gelibolu'da yaşayanların birbirine sahip çıkma bilincini geliştirmek amacıyla hazırladığı toplumsal dönüşüm projesi olan "Sosyal Market" belediye eski hizmet binasında faaliyete geçirilmiş, kullanılabilir nitelikte olan ikinci el giysi ve eşyalar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle; Çanakkale merkez ve 11 ilçe belediyesi ile bir araya gelinerek ortak bir yardım kampanyası oluşturulmuştur. Bu kapsamda hazırlanan gıda yardım paketlerine belediyemiz 3 ton kuru gıda ile katkı sağlamıştır. İlçe merkezinde kaymakamlık, belediyemiz, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların desteğiyle belediye eski hizmet binasında toplanan, 326 koli giyecek, 35 koli çocuk kıyafeti, 10 koli ayakkabı, 3 koli erzak, 7 adet katalitik soba, 1 koli çocuk bezi, 39 battaniye ve 3 adet halı kamyonla Vanlı depremzedelere ulaştırılmıştır.

Belediyemiz tarafından, Gelibolu Yarımadası'nda vatandaşların tarihi ve kültürel değerleri ile tanışmasını sağlamak amacıyla kültür gezileri düzenlenmiş, öncelik bölgeye hiç gitmemiş olan bayanlara tanınmış, katılımcılara profesyonel rehber hizmeti ve gezi rehberi broşürü verilmiştir.