Anasayfa » Faaliyetler » 2021 Yılı Faaliyet Raporu » Destek Hizmetler Müdürlüğü

Destek Hizmetler Müdürlüğü


 
 

DESTEK HİZMETLER MÜDÜRLÜGÜ

GÖREVİ

Belediyeye ait araç, iş makinesi ve ekipmanın, diğer birimlerden gelen talepler sevk ve idaresini, etkin ve verimli çalıştırılmasını ve koordinasyonunu sağlamak, şoförlere görevlerin dağıtılmasını sağlamak, araçların taşıt görev emirlerini düzenlemek, görevlerin gerçekleştirilmesini sağlamak.

Araç, iş makinesi ve ekipmanlarda oluşan arızaların tespitini yapmak, yedek parça ihtiyacının tespitini ve teminini yapmak, yapılan iş ve işçilikler ile alınan yedek parçaların kontrol ve kabulünü yapmak.

YAPILAN ÇALIŞMALAR:

1.VETERİNERLİK HİZMETLERİ

Sokak hayvanları ekiplerimizce hayvanların durumuna göre; elle, yakalama tasmasıyla, file ile ve sedatif ilaçlar içeren üflemeli enjektörler ile yakalanmaktadır. Yakalanan hayvanlar geçici bakımevinde gerekli tedavileri (Kısırlaştırma, iç parazit, dış parazit, kuduz aşısı ve ayrı bir tedavi gerektirecek hastalık yada yaralarının tedavisi) yapıldıktan öncelikli olarak alındıkları doğal ortamlara bırakılmaktadır. Sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarımız mesai saatlerinde barınak ekibince mesai harici zamanlarda nöbetçi ekiplerimiz ile kesintisiz olarak 7/24 devam etmektedir.

Müdürlüğümüz bünyesindeki hayvan barınağında 2021 yılında 133 köpek Veteriner Hekimimiz tarafından kısırlaştırma işlemine tabi tutulmuş olup, aşıları ve tedavileri yapıldıktan sonra alındıkları ortama salınmışlardır.

VEKTÖR MÜCADELESİ İLE İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ:     

VEKTÖR MÜCADELESİ:

Müdürlüğümüzün; çalışma alanına giren Çevre Sağlığı Hizmetleri kapsamında yürüttüğü görevlerden birisidir. Bilindiği gibi sivrisinekler ve karasinekler; insan sağlığını tehdit eden pek çok hastalık mikrobunun yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu hastalıklardan bazıları; Sıtma, Sarı Humma, Dang Humması, Tifo, Kızıl, Çocuk Felci, Difteri ve Menenjittir. Bunlar gibi daha bir çok hastalık etkeninin de kontrol altına alınması için, vektör (taşıyıcı) ve haşere mücadelesi, yıl içine yayılan uzun ve ciddi bir programa bağlı olarak yapılmaktadır. Vektör mücadelesinde, WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nun önerdiği öldürücü ajanlar kullanılmaktadır. Bu ajanların hiç birisi; insan, küçük ve büyük baş hayvanlar ile balık, arı, ipekböceği gibi kültür hayvanları ile doğal yaşam içerisinde yaşayan canlılara zarar vermemekte, sadece hedef seçilen haşereyi öldürmektedir.

Mücadele sırasında farklı araçlarla farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu mücadele yöntemlerimiz;

1- Fiziki Mücadele

Özellikle sivrisineklere ve karasineklere karşı yürütülen bir mücadele yoludur. Sivrisinekler durgun su birikintileri ve sulak alanlarda hızla ürerler. Saksı altlığında, bahçe kovasında ya da kenarda duran araba lastiğinin içinde biriken sular bile sivrisineğin üremesi için mükemmel bir ortam sağlar. Bir dişi sivrisinek bir defada 200–400 adet yumurta bırakabilir ve yumurtalardan çıkan larvaların erişkin hale gelmesi çok kısa sürede gerçekleşir. Fiziksel mücadele kapsamında Dere ıslah çalışmaları yapılmıştır.                   

Karasinekler ise daha çok çöp alanlarında ürerler. Ağzı açık olarak bırakılan çöp poşetleri, bunlardan sızan sular, gelişigüzel atılan ya da açıkta bırakılan yiyecek maddeleri ve ortalıkta kalan hayvan leşleri, karasinekler için cazip beslenme ve üreme alanları oluştururlar. Özellikle de karasineğin tatlı gıda maddeleriyle beslenmeyi tercih etmesi göz önüne alınacak olursa, kavun, karpuz gibi şekerli meyve artıklarının neden o kadar cazip olduğu kolayca anlaşılabilir. Bir çift karasinek, uygun ortamda bir yıl içerisinde 5 milyar adede ulaşabilir.

Fiziksel mücadelede esas olan üreme ve beslenme alanlarını ortadan kaldırmaktır. Mücadelemizde bu konulara öncelik vermekteyiz.

2 – Larva Mücadelesi

Bu amaçla, ilçemiz sınırları içerisinde, öncelikle jit alanları (durgun su birikintileri, göletler, çeltik sahaları vb.)kanalizasyon alanları tespit edilmektedir. Daha sonra da ilaçlama çalışmalarına geçilerek WHO’nun(Dünya Sağlık Örgütünün) kullanımına izin verdiği ve larvanın pupa ve erişkin hale dönmesini engelleyen Kitin sentezi önleyici (ACI)kullanılmaktadır. İlaçlama çalışmaları 10-20 günlük periyotlar halinde yapılır.

3 – Ergin ( uçkun ) Mücadelesi

Özellikle erişkin sivrisineklere karşı yürütülen bir mücadeledir. Sivrisineklerin akşam yoğun olduğu (20.00–23.00) saatleri arasında yapılmaktadır. Biyosidal ürün uygulama işlemi 7 günde bir düzenli olarak tüm mahallelerimizde uygulanmaktadır. Ergin mücadelesinde araç üstü ULV, Mist Blower makinelerimizle aracın 20 km hızla giderken 20-30 mikron çapında ilaçlı su damlacıkları havada 30 dakika kalarak ergin sineğin yok edilmesini sağlamakta böylece ergin sineğin üremesini önlemektedir. Ergin mücadelesinde toplu kullanılan piknik alanları, park ve bahçeler, çocuk oyun yerleri, mücavir alanların çadır yerleri kene mücadelesi için ilaçlanmaktadır. Rezidüel biyosidal (kalıcı) ürünler kullanılmaktadır.

2.ELEKTRİK OTOMASYON İŞLERİ

Şehrimizdeki yollara ve kavşaklara sinyalizasyon sistemleri yapmak ve bunların bakım onarımlarını sağlamak, sistemi çalışır vaziyette tutmak, şehir içinde bulunan anons sistemlerinin bakım ve onarımlarını yapmak ve ilave istenilen yerlere yeni anons sistemleri kurmak, telefon ve telefon santralleri sistemlerinin bakım ve onarımlarını yaparak düzgün çalışmalarını temin etmek ve yeni ilave sistemler kurmak.

Belediyemiz demirbaşlarının tamir ve bakım işleri rutin olarak devam etmektedir.(masa üstü bilgisayarlar, yazıcılar, klimalar, araçlar vb.)

3.MEZARLIK HİZMETLERİ

2021 yılında vefat ederek Alaeddin Kalfa Mezarlığı’na 255 kişi defnedilmiştir. Gelibolu Belediyesi Cenaze Nakil ve Defin Yönetmeliği ve 04.03.2015 tarih 27 sayılı Meclis Kararı doğrultusunda cenazelerin nakilleri, yıkıma, kefen, tahta, mezar yeri kazım ve defin işleri ile ilgili cenaze yakınlarının mezarlığa taşınmasını da kapsayan giderler ücretsiz olarak karşılanmaya devam edilmiştir.

İlçemizde yakınını kaybeden vatandaşlarımızın cenaze işlemleri için yılın 365 günü araç görevlendirilmesi yapılmış, merkez ve köy mezarlıklara ulaşımı birimimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

4. BİLGİ İŞLEM HİZMETİ

Bilgi İşlem Birimi Belediyemizin; Donanım hizmetleri, Yazılım hizmetleri, İnternet Hizmetleri, Dijital Arşiv Hizmetleri,  Veri Kayıt Kontrol sistemi görevleri yürütülmektedir.

Destek Hizmetler bünyesinde 2021 yılında 460 adet gelen evrak, 328 adet giden evrak kayıt edilmiştir.

5. MEZBAHA FAALİYETLERİ

Kaynarca mevkiindeki mezbahamız, genel ve özel hijyen kurallarına dair yönetmelik doğrultusunda ‘küçük kapasiteli kesimhane’ adı altında yeniden faaliyete geçirilmiş, 2021 yılında 342 adet büyükbaş hayvan (108.939 kg) ve 929 adet küçükbaş hayvan (20.983 kg) kesimi gerçekleştirilmiştir.

6.İHALELER

2021 yılında 7 adet ihale girilmiştir. 4 adet mal, 3 adet hizmet ihalesine girilmiş olup, süresi biten ve devam eden ihaleler ekli listededir.

Sıra No

İhalenin Adı

İhaleyi yapan birim

İhalenin Türü

Sözleşme Tarihi

Sözleşme Tutarı

1

Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetlerde Kullanılmak Üzere Otobüs Kiralama Hizmet Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Hizmet

26.08.2021

129.000,00 TL

2

2022 Yılı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Hizmet Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Hizmet

22.12.2021

103.545,00 TL

3

2022 Yılı Akaryakıt Mal Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Mal

23.12.2021

2.077.680,00 TL

4

2022 Yılı Madeni Yağ ve Antifriz Mal Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Mal

23.12.2021

  117.250,00 TL

5

2022 Yılı Köpek Maması Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Mal

24.12.2021

   99.375,00 TL

6

2022 Yılı Elektrik Malzemesi Mal Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Mal

30.12.2021

  529.429,00 TL

7

2022 Yılı Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetlerde Kullanılmak Üzere Otobüs Kiralama Hizmet Alımı

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Hizmet

31.12.2021

  149.000,00 TL