Anasayfa » Faaliyetler » 2021 Yılı Faaliyet Raporu » Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü


 
 

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ

GÖREVİ

Gelibolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü; kurumumuzda “Ön Büro, Karşılama ve Ağırlama, Sekretarya”, “Kültür ve Sanat”, “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler”, “Sosyal Hizmet ve Yardımlar” olarak alt fonksiyonlara ayrılmış ve çalışmalarını bu yapılanma doğrultusunda sürdürmektedir.

MALİ BİLGİLER :

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

2020

2021

2021

Gerçekleşme

Gerçekleşme

Başlangıç Ödeneği

Gerçekleşme

(%)

Bütçe Giderleri Toplamı

2.242.817,72

3.320.938,26

3.304.854,81

99,52

01

Personel Giderleri

171.701,15

220.000.00

212.536.98

96,61

02

SGK Devlet Primi Giderleri

44.012,54

44.500.00

44.286,66

99,52

03

Mal Ve Hizmet Alım Giderleri

2.236.906,09

2.307.353,34

2.300.546,25

99,70

04

Cari Transferler

465.509,92

749.084,92

747.484,92

99,79

05

Sermaye Giderleri

2.592,00

0

0

0

YAPILAN ÇALIŞMALAR:

ÖZEL KALEM :

Belediye Başkanının çalışma programının hazırlanıp kusursuzca işlemesinin sağlanması, protokol ile ilgili işleri, program ve organizasyonlarının planlama ile uygulaması yerine getirilmiştir.

Başkanlık Makamı ve birimler arası koordinasyon toplantılarının organize edilmesi ve sonuçlarının takip edilmesi, Başkanlık Makamının tüm yazışmalarının, mali iş ve işlemlerinin yapılması sağlanmıştır. Belediye Başkanımızın programının yoğunluğu nedeniyle katılımının sağlanamadığı etkinliklere Belediye Meclis Üyelerinin veya ilgili belediye yetkililerinin katılımı sağlanmıştır.

Başkanlığımız ile vatandaş, ilçe protokolü, belediye meclisi, belediye encümeni, belediye personeli ve belediye hizmet birimleri arasında iletişim sağlanmış, yapılan görüşme ve yazışmalar dikkatle takip edilmiştir.

Başkanlığımıza sunulan yazılı ve sözlü talepler bizzat takip edilerek, talep sahiplerine geri dönüş yapılmış, bölge halkının, istek ihtiyaç ve sorunları konusunda belediye başkanı ile görüşmesine ortam ve imkân sağlanmıştır.

Başkanlığımıza gelen toplantı, görüş ve davetler ile ilgili, belediye başkanımızın programları hazırlanmış, harici gelen taleplerinde koordinasyonu sağlanarak değerlendirilmiştir. Bunun dışında belediyemize gelen özel ve resmi misafirlerin karşılanması, ağırlanması gibi protokol çalışmaları sağlanmıştır.

Belediye başkanımızın, kurumlarla koordinasyon toplantıları, resmi organizasyonlar belediyemizin düzenlediği kültürel faaliyetler, sivil toplum kuruluşları, çeşitli etkinlikler, kurumsal koordinasyon ve çelenk koyma törenleri ulusal bayramlar ile toplumca özel ve önemli günlere katılımı basın yayın ve halkla ilişkiler birimi ile çalışma yapılarak gerçekleştirilmiştir.

Yıl içinde Başkanlık makamına sözlü, yazılı ve e-posta yoluyla iletilen tebrik, istek, şikayet ve talepler değerlendirilmiş ve tümüne geri bilgilendirme sağlanmıştır.

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER :

Davetiye dağıtımı, sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik hazırlanması ve paylaşılması, belediye hizmetlerinin tüm müdürlüklerle ortak çalışılarak ilan, reklam ve dış mekan çalışmalarının tasarlanması ve duyurulması, çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşların belediyeye gelmeksizin borç sorgulama/istek-talep ve şikayetlerinin alınması ve çözümlenmesi, sekretarya işlemleri, belediye hizmetlerine dair tüm bilgilendirmeler, whatsapp şikayet hattı yönetimi, belediyemizin web sitesinin güncellenmesi ve günlük olarak haber akışının sağlanması, ulusal ve yerel basında çıkan haberlerin arşivlenmesi, gün içerisindeki başkanımızın ve belediye hizmetlerine ilişkin haberlerin görselleriyle birlikte hazırlanması birimimizce sunulan başlıca hizmetlerimizdir.

2021 yılında Belediye Başkanımızın gündem takibini, belediyemizin çalışmalarını düzenli biçimde izleyerek, bu etkinliklerin fotoğraflı haberleri yazılı medya kuruluşlarına iletilmiştir.

Bu haberler belediyemiz internet sitesi ve sosyal medya hesaplarına da konularak, belediyemiz çalışmaları bu yolla kamuoyu ile paylaşılmıştır. Başkanlık makamı ve birim hizmetleri ile ilgili fotoğraf çekimleri yapılarak arşivlenmiştir.

Belediyemizin hizmet ve duyurularına ilişkin çok çeşitli kanallardan halkımıza bilgilenme hizmeti sunmak amacıyla kullanılan sistemler kapsamında; mesaj hattı, yazılı medya ilanları, kurumsal web sitesi ve sosyal medya aracılığı ile çalışmalar sürdürülmüş, kurumsal web sitesi (www.gelibolu.bel.tr) güncellenmiştir.

Hizmet Masası Uygulamaları:

Vatandaşlarımız 444 84 17  no’lu çağrı merkemizi arayarak tüm hizmet birimlerine tek numaradan ulaşarak talep veya şikayetlerini anında iletebilmektedir.

Günümüzün en önemli iletişim ve bilgilendirme kaynaklarından olan sosyal medya araçları da duyuru, bilgilendirme ve haber kaynaklı kullanılmıştır.

2021 yılı Sosyal Medya hesaplarımıza ait bilgiler aşağıdaki gibidir;

•Gelibolu Belediyesi Facebook ( https://facebook.com/gelibolubelediyesi )

11.293 takipçi

•Gelibolu Belediyesi Twitter ( https://twitter.com/gelibolubel )

4.401 takipçi

•Gelibolu Belediyesi Instagram ( https://instagram.com/gelibolubelediyesi )

5.071 takipçi

• Gelibolu Belediyesi Youtube Kanalı ( https://youtube.com/gelibolubelediyesi )

880 Abone sayısına sahiptir

2021 yılında Gelibolu ve belediyemiz ile ilgili etkinlikler için ve özel günlerde mesaj sistemi ile SMS yoluyla toplam 272.914 adet mesaj iletilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 26 Kasım Gelibolu’nun Kurtuluş Günü programlarında, meclis üyeleri, ilçe protokolü belediye müdürlükleri ile hizmet birimlerinin katılımlarını sağlamak üzere törenlerin duyurusu yapılmıştır.

Belediyemizce yapılan faaliyetlerin ve etkinliklerin halkımıza duyurulması noktasında, mesaj, bez afiş, anons yoluyla çalışmalar yapılmış, özel gün ve resmi bayramlarda belediye binamız ve şehrin muhtelif yerleri hazırlanan pankartlar ve bayraklarla donatılmıştır.

İnternet üzerinden gelen maillerin işlemleri yapılarak cevaplandırılmakta, diğer birimlerimizi konu alan mailler ise ilgili birimlere ulaştırılmaktadır.

TANITIM VE DİĞER FAALİYETLER :

Özel gün kutlamalarını devam ettirerek Müdürlüğümüzün belirlediği programlar doğrultusunda; yıl içerisindeki önemli günlerdeki tüm kutlamalar pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşku ve heyecanını aşılamak amacıyla altıncısı düzenlenen "Çocukların gözüyle 23 Nisan” konulu ödüllü yarışma, resim ve şiir olmak üzere iki dalda gerçekleştirilmiştir.

Pandemi dolayısıyla kutlamaların sınırlı seviyede yapılabildiği bu bayramda, coşkuyu caddelere ve sokaklara taşıyarak, ses yayın cihazının bulunduğu araçtan şarkılar ve marşlar çalınarak çocuklarımızın bayramı kutlanmıştır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102.yıldönümünde; Atatürk’ün gençliğe verdiği önemi vurgulamak amacıyla ortaöğretim okulları arası “Gençliğin gözüyle Atatürk ve 19 Mayıs” konulu ödüllü şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. 

Ses yayın aracımızla bayram coşkusu 19 Mayıs’da da yine marşlar ile  sokak ve caddelere yansıtılmış, minik yavrularımıza, gençlerimize, yetişkin vatandaşlarımıza Türk Bayrağı ile Ayyıldızlı ve Atatürk imzalı şapkalar armağan edilmiştir.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin kazandığı büyük zaferin yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda; gururla andığımız şanlı zaferimizin coşkusu ses yayın cihazının bulunduğu araçtan marşlar eşliğinde yansıtılarak şehir turu atılmış,  ayyıldızlı şapka ve Türk Bayrağı dağıtılmıştır.

Ağustos ayında Muğla bölgesinde yaşanan yangın dolayısıyla, mağdur olan vatandaşlarımız için Gelibolu Belediyesi olarak hazırladığımız, ağırlıklı olarak ihtiyaç duyulan yangın malzemelerden oluşan yardım aracımızla, malzemeler görevli personelimiz eşliğinde Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teslim edilmiştir. Yangından zarar gören büyükbaş ve küçükbaş üreticilerimize destek olmak için de iki tır dolusu saman bölgeye ulaştırılmıştır.

Belediyemizin üyesi, Belediye Başkanımız Mustafa Özacar’ın encümen üyesi olduğu Marmara Belediyeler Birliği'nin Ağustos ayı encümen toplantısına Gelibolu’da ev sahipliği yapılmıştır.

26 Eylül tarihinde 26 Kasım Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen, elde edilen gelirin tamamımın Bigalı SMA Tip1 hastası Ahmet Alp bebeğe tedavisi için bağışlandığı çocuk şenliği ve kermes etkinliği organizasyonuna destek verilmiştir.

30 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında "Tarımsal kalkınmada yeni politikalar, üretici odaklı çözümler" sloganı ile İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katılım sağlanmış,  Belediyemize tahsis edilen stantta yöresel ürünlerimiz tanıtılmıştır.

Cumhuriyetimizin 98.yaşgünü Gelibolu’da, gururla ve onurla kutlanmış, ilçedeki tüm ana arterler Atatürk resimleri ve Türk Bayrakları ile süslenmiştir.

Öğrencilerimize Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini aşılamak, resim, şiir ve kompozisyona olan ilgilerini desteklemek amacıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde "Adım Cumhuriyet, Soyadım Atatürk”  konulu resim, şiir ve kompozisyon olmak üzere üç dalda ödüllü yarışma düzenlenmiştir.

29 Ekim etkinlikleri kapsamında Belediyemiz tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ ile Cumhuriyet coşkusu doruğa ulaşmıştır. Gelibolu’nun Atatürk ve Cumhuriyete olan bağlılığını gösterdiği “Cumhuriyet Şenliği”nde de yerel gruplar ile rock grubu Moğollar sahne almıştır.

Ulu Önder Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Gelibolu’ya gelişinin 93. yıldönümü programı ve 26 Kasım Kurtuluş Günü Belediye Başkanlığımızın öncülüğünde düzenlenen programlar ile kutlanmıştır.

Hayatını atletizme adayan ve birçok sporcu yetiştiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk maratoncusu ünvanlı Gelibolulu Milli Atlet  Şevki Koru adına “Gelibolu Şevki Koru Kurtuluş ve Anma Koşusu” uluslararası olarak üçüncü kez düzenlenmiş, 5,10,21 kilometrelik etapların yanı sıra 3.5 kilometrelik halk koşusunun düzenlendiği etkinlik renkli gösterilere sahne olmuştur.

2021 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık sürecinde Müdürlüğümüzün sosyal faaliyetleri yoğunlaşarak devam etmiştir. Özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yiyecek, yakacak, giyecek, temel ev eşyaları, hijyen malzemeleri destekleri, ulaşım vb. destekler verilmiştir. Öğrencilerimiz ve engelli vatandaşlarımızda her zaman ki gibi önceliklerimiz arasında yer almıştır.

Salgın hastalığın etkisini göstermesinin hemen ardından ilçe merkezindeki tüm konutlara ve esnafımıza tek tek ulaşılarak 50 bin adet maske dağıtımı yapılmış, 100 haneye dezenfektan desteği verilmiştir. Evde Kal çağrısına uyan ve birimimize taleplerini ileten 400 öğrencimize kitap hediye edilmiştir. Halka açık alanlarda afişleme yapılarak kamuoyu farkındalığı yaratılmıştır.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında; ilçede yaşayan yurttaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verilmeye devam edilmiş, sosyal desteklerimiz hanelere ulaştırılmıştır. Yıl içinde 2 bin 950 aileye kuru erzak, 250 aileye kahvaltılık gıda yardımı, 460 aileye 164 ton kömür, 180 aileye 72 ton odun, 11 aileye elektrikli hasta yatağı, 21 aileye engelli tekerlekli sandalye ve aküsü, 7 aileye havalı yatak yardımı, 150 aileye meyve paketi yardımı, 120 aileye et yardımı, 4 aileye soba yardımı,  265 aileye kıyafet yardımı, 50 aileye ev eşyası verilmiştir. 4 ailenin evinin bakım, onarım tamiratı, yangından dolayı evi yanan 4 ailenin evinin tamiratı gerçekleştirilmiş, Ramazan davulcusu ve müzisyen 39 aileye nakdi para yardımı, 150 aileye hasta bezi yardımı, 85 aileye bebek paketi yardımı, 45 aileye sıcak yemek yardımı yapılmıştır.

Yaşlı vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmaya devam edilmiş, il dışındaki hastanelere 120 hasta vatandaşlarımızın hastaneye gidip gelmeleri sağlanmıştır. Yıl içinde İhtiyaç sahibi 22 hasta vatandaşımıza da ambulans kiralama hizmeti verilmiştir.

Eğitim ve öğrenime destek hizmetleri kapsamında;  öğrencilerimize de destek olunmuş 275  öğrenciye okul kıyafeti, 45 öğrencimize tablet yardımı, 250 öğrenciye ödev çıktı hizmeti, 220 öğrenciye kırtasiye yardımı yapılmıştır. YKS sınavı için Çanakkale’de sınava girecek 450 öğrenciye servis taşıması sağlanmıştır. İlçe merkezinde LGS sınavına giren 400 öğrenciye sınav merkezlerinde su, maske, dezenfektan verilmiştir.

9 asker ailesine 4109 sayılı kanunu kapsamında Asker Ailesi Desteği sağlanmıştır.