Anasayfa » Haberler » Güncel Haberler

GELİBOLU’DA YENİ DÖNEMİN İLK MECLİS TOPLANTISI


 
 

Gelibolu Belediye Meclisi, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilk toplantısını yaptı. Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar başkanlığında meclis salonunda yapılan toplantı, yeni dönem için seçilen Cumhuriyet Halk Partisi'nden 10, AK Parti'den 5 meclis üyesinin katılımı ile eksiksiz olarak gerçekleştirildi. Başkan Özacar’a oturum açılışında en genç meclis üyeleri olan CHP’li Sercan Başoğul ve Ak Parti’li üye Tuncay Sezer katip üye olarak eşlik ettiler.


Açılış, yoklama ve saygı duruşunun ardından meclis üyelerine seslenen Belediye Başkanımız M.Mustafa Özacar, “Yeni dönemin ilk meclis toplantısını gerçekleştiriyoruz. Hepimizin ortak amacı, ülküsü Gelibolu’ya daha iyi hizmet verebilmektir. Tüm arkadaşlarımız bilgi dağarcığında, kendi bakış açısında ne varsa Gelibolu adına ortaya koyacaktır. Benim dileğim ve umudum, geçen dönemlerde olduğu gibi meclisimizin verimli bir çalışma performansı sergileyeceği yönündedir” dedi.


Başkanımız Özacar’ın açılış konuşmasının sonra gündem maddelerine geçilen toplantıda, ilk gündem maddesi gereği meclis katip üyeliği seçimi yapıldı ve bu üyeliklere CHP grubundan Deniz Cankara ile Sercan Başoğul seçildiler. Meclis birinci başkan vekilliğine CHP’li üye Mustafa Çoban ve ikinci başkan vekilliğine Engin Balcı’nın seçildiği meclis toplantısında daha sonra 2018 yılı faaliyet raporu sunuldu.


Faaliyet raporu, Ak Parti’li beş meclis üyesinin red oyuna karşılık, CHP’li on üyenin kabul oylarıyla oy çokluğu ile onaylandı. Toplantıda daha sonra 2018 yılı denetim komisyonu raporu okundu.


Bir yıl süre ile görev yapacak iki encümen üyesinin belirlendiği yeni dönemin ilk meclis toplantısında, bu göreve CHP’li üyeler Mustafa Çoban ve Koray Akkuş oy çokluğuyla seçildiler.


Belediye encümeni toplantı gününün Perşembe, 2019 yılı meclis tatil ayının Ağustos olarak belirlendiği toplantıya, komisyon ve birlik üye seçimleri ile devam edildi.

CHP grubu tarafından imar komisyonu ve plan bütçe komisyonu üyeliklerinin partilerin meclisteki nispi temsil oranına göre beş kişi olarak belirlenmesi yönündeki önergesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Yapılan seçimlerde; İmar Komisyonu üyeliklerine CHP’li üyeler Deniz Cankara, Arif Çan, Gülüzar Durgunoğlu, Ömer Akyol ve Ak Parti’den Tuncay Sezer seçildi. Plan Bütçe Komisyonu üyeliklerine CHP’den Kemal Tarım, Mustafa Çoban, Engin Balcı, Koray Akkuş ve Ak Parti’den Olcay Üstün seçildi.


Diğer komisyon üyeleri ise şöyle belirlendi: Marmara Belediyeler Birliği; Koray Akkuş ve Gülüzar Durgunoğlu (CHP), Trakyakent Belediyeler Birliği; Arif Çan ve Sercan Başoğul (CHP), Türk Belediyeler Birliği; Ömer Akyol ve Engin Balcı (CHP), Tarihi Kentler Birliği; Ömer Akyol ve Arif Çan (CHP), Gelibolu Yarımadası Katı Atık Yönetim Birliği; Deniz Cankara, Gülüzar Durgunoğlu, Zafer Mete (CHP), Gökbüet Su Birliği; Mustafa Çoban, Zafer Mete, Koray Akkuş (CHP), Gelibolu Yarımadası Eceabat ve Gökçeada Turizm Altyapı Hizmet Birliği; Sercan Başoğul ve Kemal Tarım (CHP). Diğer yandan 6183 sayılı kanun ve 90.maddeye göre yapılan üyelik seçiminde de CHP’li üye Engin Balcı seçildi.


Sermayesi yüzde 100 Gelibolu Belediye Başkanlığı’na ait olan Gelibolu Kent Hizmetleri San. Tic.A.Ş. yönetim kuruluna; Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Çoban ve Kemal Tarım, Belediye personeli Mali Hizmetler Müdür Vekili Mehmet Nur’un görevlendirilmesinin, şirket hisselerinin temsil ve ilzama yetkili olmak üzere Meclis Üyesi Mustafa Çoban’a yetki verilmesinin kabul edildiği 2019-2024 döneminin ilk meclis toplantısında, Mayıs ayı toplantısının tarihi 03 Mayıs 2019 Cuma saat 15.00 olarak belirlendi.

12.04.201915:57:29