Anasayfa » Projelerimiz » Planlanan Projeler

PLANLANAN PROJELER


 
 

ALTIN GERDANLIK PROJESİ

Feneraltı’ndan askeri fabrikaya kadar olan sahil şeridini “Altın Gerdanlık Projesi” ile düzenleyerek ilçemizi, Türkiye’de denize kıyısı olan tüm bölgeler içerisinde parmakla gösterilir bir ‘kent’ haline dönüştüreceğiz.

Sahil şeridindeki düzenlemeyi etaplar halinde yaparken, proje kapsamında, öncelikle Gelibolu-Lapseki ve Gelibolu-Çardak arasında deniz taşımacılığı yapan arabalı vapurlar ile motor şirketlerinin kullandığı iskeledeki rampaları eski gazhane binasının yerine kaldırarak, mevcut iskelenin nefes almasını sağlayacağız. Turizmin gelişmesine uygun olarak projelendirilen arabalı vapur iskelesinin yanı sıra balıkçı barınağı ve çekek yeri, uluslararası liman hayata geçirilecektir. Gelibolu ekonomisinin lokomotifi olan liman düzenlemesi ile ‘tahmil-tahliye’ (gemilerin yükleme-boşaltması) yeniden başlayacak, başta kamyoncu esnafı olmak üzere alın teri ile geçinen esnaf ve işçilerimizin yeniden yüzü gülecek.

Sahil şeridinde boydan boya değişimi sağlayacak bu projenin; ilçenin ekonomik yönden yüzünü güldürecek, işsizlik sorununu önemli ölçüde azaltarak en az bin kişiye istihdam yaratacak bir proje olduğunu önemle vurgulamak istiyoruz.

 Gelibolu'nun sahil şeridini bu proje ile cazibe merkezi haline dönüştürürken; bu bölgenin dokusuna uygun oluşturulacak işyerleri, cafeler birçok kişiye iş imkanı yaratacak, kentli, daha rahat, daha sağlıklı ve daha güvenli olarak gerçek anlamda bir kordonda gezip, dinlenmenin keyfine varacak.

 

HİZMET BİRİMLERİ TEK BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİRİLECEK

 


Kentin yüzünü değiştirmek isterken, öncelikle belediyenin hizmet birimlerini bir arada toplamanın gerekliliğine inanıyoruz.

Sağlıklı hizmet üretmek istiyorsak, belediyedeki fiziki değişimi de sağlamak zorundayız. Alaeddin Mahallesi’nde itfaiye birimiyle iç içe hizmet vermeye çalışan, Destek Hizmet Müdürlüğü, Su Kanalizasyon Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü ile Askeri Fabrika yolu üzerinde ‘Gazhane’de diye tabir edilen bölümde bulunan Fen İşleri Müdürlüğü’nü tek bir çatı altında toplamak istiyoruz.

Mahalle aralarına park edilerek trafiği engelleyen, görüntü kirliliğine neden olan, belediyenin hizmet araçları da planlaması yapılan bu ortak alanda toplanacak. Böylelikle yoğunlaşan kent içi trafiği de rahatlayacak, belediye ciddi bir araç parkına kavuşmuş olacak.

Avan projesi hazır olan “Belediye Hizmet Birimleri”nin uygulamasını, yeni terminal için seçilen bölgenin hemen yanındaki alana yapacağız.

 

KAPALI PAZARYERİ

İlçemizde her ne kadar düzenlemiş olsak da, Salı ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarlarının bugünkü haliyle Gelibolu’ya yakışmadığını görmekteyiz.

Sokak arası pazarcılığın olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için kapalı pazaryeri projesi öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Kentimizin ekonomik ve ticaret hayatını güçlendireceğine de inandığımız bu proje ile esnaf ve vatandaşlarımız, yazın güneşten, kışın kötü hava koşullarından etkilenmeden, sağlıklı, hijyenik ortamlarda alışveriş ortamı bulacaklar.

Kapalı pazaryeri, yalnız alışveriş yapmak için değil, vakit geçirmek için de hemşerilerimizin Gelibolu’daki yeni keyif mekânı olacak.

Bu projeyi gerçekleştirirken, halkımız, meslek odaları ve esnafımızla yapacağımız görüş alışverişinin ardından uygulayacağımız alanı birlikte kararlaştıracağız.

Trakya’da örnek olacağına inandığımız kapalı pazaryerinde zabıta ve polis karakolu, tuvaletler, çeşmeler, reyon alanları, kafeterya, ve otopark yer alacak..

 

YENİ TERMİNAL BİNASI


Gelibolu'yu kent planıyla, yollarıyla, cadde ve sokaklarıyla örnek bir kent yapmak istiyoruz. Her geçen gün büyüyen ilçemizde, halkımızın rahat nefes almasını sağlamak için, geleceğe dönük, 20. yılın planlamasını yapıyoruz.

Kore kahramanları cadde'sindeki mevcut otogar alanı ve çevresini, konser, düğün, toplantı, çok maksatlı salonlar, cafeler ve parklarla donatmayı düşünüyoruz.

Bu doğrultuda yine avan projesi hazır olan "Yeni Terminal Projesi"ni kentlilerle birlikte değerlendirerek, uygulamaya dönüştürmek istiyoruz.

Yıllar önce yeri, Gelibolu çıkışındaki İstanbul-Çanakkale çevre yolu üzerinde tespit edilen otobüs terminalini, yine aynı alana yapma düşüncesindeyiz.

Bu bölgenin (Temizlik şirketinin araç parkının bulunduğu yer) terminal için seçilmesinin nedeni kentin hızla büyümesi ve çevre yoluna bağlantısının kolay olmasıdır.

 

ÇAMLIK PARK

 

Şu anki görüntüsüyle Gelibolu'ya yakışmayan, bakımsızlık nedeniyle hemşehrilerimizin dinlenme yeri tercihinden uzaklaşan Çamlık bölgesini, köklü ve yapısal değişikliklerle ilçenin "park ormanı" haline dönüştürmeyi düşünmekteyiz.

Eski belediye başkanlarımızdan merhum M.Nuri Erer'in adını taşıyan "çamlık park"ı yeniden düzenleyerek, ana yoldan keşfedilmesini sağlayıp, kültürel, sportif, eğlence, dinlence merkezi olmasını, ayrıca otantik yürüyüş bantları, modern bir piknik alanı ve ormanın bütünleştirici özelliğinden faydalanarak,  ağaçlara  zarar vermeden, kafeterya, büfe gibi tesislerle tamamlayıp, bu tür yerlerin bölgenin özellikleri doğrultusunda işletilmesini düşünmekteyiz.

AMFİ TİYATRO VE KÜLTÜR PARKLARI

Kültürel etkinliklerin rahatça sergilenebilmesi amacıyla ilçemizin bir kaç yerine 250- 300 kişi kapasiteli Amfitiyatro inşa etmek, kent yeşil alanları düzenlenirken donanımlı kültür parkları oluşturmak planlarımız dahilindedir.