Anasayfa » Projelerimiz » Tamamlanan projeler

ARITMA TESİSLERİ


 
 

 

ARITMA TESİSİ

1986 yılında kurulan Gelibolu Belediyesi’ne ait Bayırköy’de bulunan ‘su arıtma tesisi’ komple bakıma alınarak yenilendi.

Tayfur Barajı’ndan gelen suyu arıtarak ilçe merkezine basan, tüm ana boruları paslanan, elektrik şebekesi kullanılamaz hale gelen tesiste; filtre havuzları temizlendi, çelik borular değiştirildi, elektrik panoları yenilendi, tesis içindeki bina ve motorların bakımı yapıldı. Son etap çalışması olan çevre düzenlemesi ile tesis, 2009 Ağustos - 2010 Mart tarihleri arasında yapılan çalışmalarla modern ve hijyenik olarak Gelibolu halkına yeniden kazandırıldı.

Bu çalışma kapsamında;

eski elektrik panoları, arızalı elektrik malzemeleri, kablolar yenileri ile değişti. Otomasyon binasındaki sorunlu kompanzasyon sistemi bakımı yapılarak komple yenisi ile değişti. Terfi merkezi içerisinde tüm elektrik hatları ızgara kanal sistemiyle taşınarak güvenli biçimde yenilendi.

Yeraltında bulunan çürük, delik takozlarla geçiştirilmiş olan tüm borular yenileri ile değiştirildi. Bunun için;

1-150mt 5”(140*5mm) sdm boru,15 ad. Dirsek

2-102 mt 6”(165*5mm) sdm boru,9 ad. Dirsek

3-102mt 8” (220*5mm) sdm boru ,9 ad. Dirsek

4-144 mt 10”(275*5mm) sdm boru,9 ad dirsek

5-150mt 12” (325*6mm) sdm boru,21 ad dirsek kullanıldı.

Havuzların temizliğinin ardından kullanılamaz hale gelen çelik boruların değişimi yapıldı.

Tesisteki tüm vanalar yenileriyle değiştirildi. Bunun için; q300 mm 3 ad. sürgülü vana, q100 mm 1 ad. sürgülü vana, q300 mm 3ad.kelebek vana, q300 mm 18 ad. Flanş, q300 mm 15 ad. Dirsek, 500 ad. somun ve cıvata, q350 mm 7 ad. elektrikli vana değiştirildi

Hızlı kum filtreleri bakıma alındı. 4 adet olan havuzlara,askıdaki katı maddeleri tutmak için 5-8mm’lik 14.000 kg, 3-mm’lik 14.000kg, 1-3 mm’lik 14.000 kg,00-1 mm’lik quartz kumdan toplamda 56.000 kg, su rengini açmak için 8400 kg antrasit, demir manganı tutmak ve sertliği gidermek için 5600 kg zeolit kullanıldı.

Filtrelerin bulunduğu hazneler, onarıldı, içlerindeki balçıklar temizlenerek basınçlı sıcak suyla hijyen ortamı sağlandı, özel havuz boyalarıyla boyandı.

Arıtma tesisinde çökertmeyi sağlayan dekantörlerin komple bakımı yapılarak, sıva ve mozaikle kaplandı.

Barajdan, Arıtma Tesisine gelen suyun ilk giriş yeri olan ‘Kaskat Ünitesi’nin komple bakımı yapılarak, yeniden sıvandı fayanslar mermer ile değiştirildi.

Tesiste bulunan bütün havuzlar ile su depoları temizlenip boyandı. Barajdan gelen ham suyun arıtılması için 11.400 kg klor, 40.150 kg alimünyum sülfat,11.250 kg kireç kullanılmıştır.

Atıl durumda bulunan bina depo ve tamirhane binası olarak tesise kazandırıldı.

Çimlendirilecek her bölgeye gizli sulama yöntemi (sprey nozullar ve sprinkler ) kullanılarak otomatik sulama altyapısı kazandırıldı.


Tesiste bulunan 57 adet elektrikli motorun bakımı yapılarak arızaları giderildi, değişim gerekli olanların yenileri alındı. Jeneratörün servis bakımı yapılarak olası aksamalara karşı tedbir alındı.

HAYVAN BARINAĞI

2009 yılının Mayıs ayında başıboş dolaşan sokak hayvanları için Kaynarca Mevkiinde yapımına başlanan “Hayvan Barınağı”, çok kısa sürede tamamlanmıştır. Barınağımız, Gelibolu Yarımadasında bulunan beş belediye içerisinde tek ve Çanakkale ili sınırları içerisinde bulunan iki hayvan barınağından biridir.

Sokak köpekleri, belediyemiz bünyesinde oluşturulan ekip tarafından özel olarak hazırlanan araç ile şehirde dolaşılarak toplanmaktadır.

Kapalı 18 odanın yanı sıra ameliyat ve muayenehane odası, hayvanlar için gezinti alanı bulunan, 750 metrekare alan üzerine kurulu barınakta, hayvanların bakım, aşılama ve kısırlaştırılması rutin bir şekilde devam etmektedir.

Barınağa getirilen ve toplanan sokak köpekleri aşılama ve küpeleme çalışmasının ardından bir bölümünü isteyen vatandaşlarca sahiplenilmektedir. Barınakta, kısırlaştırma, kayıtlama çalışmalarının yanında kuduz, gençlik, iç-dış, parazit aşıları devam etmektedir.

ESKİ MEZBAHA RESTORASYONU

Eski mezbahadaki restorasyon ile çevre düzenlemesi çalışmaları başarı ile tamamlanmıştır. Kentin en eski ve özel yapılarından biri olan tescilli yapı, dokusuna uygun çalışmalarla yeniden hayat buldu. Kurban Bayramında küçükbaş hayvanların kesimi burada gerçekleştirilecektir. Binanın sahil düzenleme çalışmalarının başlamasının ardından ne amaçlı kullanılacağı netlik kazanacaktır.

İKİ YENİ BULVAR

ŞEHİT MURAT ÖNOL SOKAK

CELAL NURİ İLERİ CADDESİ

İlçenin ana arterlerinden olan Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi önü (Celal Nuri İleri Caddesi) ile Kapalı Spor Salonu’nun önünden kesişerek (Şehit Murat Önal Sokak) Hamzakoy’a kadar uzanan bölge, çift yönlü bulvar haline dönüştürüldü.

Bu bölgeler bir daha kazılmasın diye içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon şebekesi komple yenilenerek, yeni şebekeler döşendi.

Yol genişletmesi yapılarak yolun her iki yönüne yeni beton duvarlar, yeni tretuvarlar yapıldı, diğer kurumlarla koordineli şekilde telefon ve elektrik hatları yer altına alındı, orta refüj oluşturuldu. Alt yapısı biten ve yeni aydınlatma direklerinin dikildiği caddeler, yapılan parke taş ve asfalt çalışması ile Gelibolu’ya yakışır hale dönüştürüldü.

26 KASIM ATATÜRK PARKI

Gazi Süleyman Paşa Mahallesi’nde bulunan eski su deposunun bulunduğu alanda 26 Kasım Atatürk Parkı ile minikler için eğlence, yetişkinler için dinlence merkezi oluşturulmuştur.

Park alanı 3628 m2 olup içinde fitness, basketbol sahası ve cocuk oyun alanı içermektedir. Park içinde 4 mevsim yeşil duran ibreli ağaçlar (servi,köknar) ve geniş yapraklı (süs eriği,çınar,erguvan,top akasya ) ağaçlar bulunmaktadır.

SOSYAL MARKET

Belediyemizin, sosyal dayanışmanın artması ve Gelibolu’da yaşayanların birbirine sahip çıkma bilincini geliştirmek amacıyla hazırladığı toplumsal dönüşüm projesi olan “Sosyal Market” belediye eski hizmet binasında faaliyete geçirilmiş, kullanılabilir nitelikte olan ikinci el giysi ve eşyalar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

 

Yaklaşık 100 senelik bir geçmişe sahip olan ve eskiden tekel tarafından  kullanılan binanın restorasyonu başarılı şekilde tamamlanmıştır.

Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Gelibolu Eski Tekel Binasının Kültür Merkezi Olarak Restorayonu Uygulama Projesi için bina harap halde teslim alınmış ve Kültür Merkezi olarak restore edilmiştir. Binanın toplam kullanım alanı 800 m² olup iki kattan ibarettir. Bina yığma bina olup katları ahşap olarak oluşturulmuştur. Restorasyonda binadan çıkartılan kullanılabilecek malzemeler (Ahşap kolanlar, döşemeler vb.) estetik ve tarihe saygı amacıyla bina yapımında kullanılmıştır.

Bina yapılan projeye göre alt katta toplantı salonu, vestiyer, büfe, teknik oda, sergi salonu, tuvaletler, müdür odası; üst katta sergi salonu, dijital kütüphane, internet odası olarak dizayn edilmiştir. Bina yapılırken yığma taş olan yapının deprem güvenliği açısından risklerinin ortadan kaldırılması için bina içten çelik yapı ile güçlendirilmiştir. Tüm restorasyon aşaması projeyi yapan mimar ile beraber yürütülmüştür. Toplantı salonu, proje yürütülürken çok amaçlı salona dönüştürülmüştür. Salon sinema salonu, toplantı salonu, tiyatro salonu vb. gibi amaçlara uygun hale getirilmiştir. Bina deniz tarafı peyzaj düzenlemesi ile cafe kullanımlarına uygundur. Bina restorasyonunda binanın orijinaline sadık kalınarak çalışılmıştır.